Szara pleśń, znana również jako Botrytis cinerea, to prawdziwa zaraza, która może sprowadzić na Twój ogród prawdziwą apokalipsę! Niszczy ona bez litości uprawy, a owoce stają się bezużyteczne. Jak rozpoznać tego wroga i co zrobić, gdy już się pojawi?


Czym jest szara pleśń i dlaczego jest niebezpieczna?


Choć uchodzi za starą i znaną chorobę, wciąż nie do końca poznano jej naturę. Jedna z teorii głosi, że patogeny, które w normalnych warunkach są pożyteczne, w pewnych sytuacjach mutują i stają się śmiertelnym zagrożeniem dla roślin. Szara pleśń uwielbia opadłe liście i owoce, gdzie czuje się jak w domu. Grzyb przenosi się do gleby, a potem atakuje kolejne rośliny.


Idealne warunki do rozwoju tej choroby to wysoka temperatura, wilgotność powyżej 80% i brak dostępu do światła i tlenu.


Jak rozpoznać szarą pleśń?


Pierwsze objawy to żółte plamy na liściach, które z czasem stają się brązowe i zasychają. Następnie na łodygach pojawia się charakterystyczny szary nalot, przypominający delikatny pyłek. Ten pyłek to nic innego jak zarodniki grzyba, które łatwo roznoszą się na inne rośliny.


Skutki zaniedbania

Szara pleśń może całkowicie zniszczyć plony i doprowadzić do obumarcia wielu roślin. Szczególnie upodobała sobie maliny, porzeczki, sałatę, róże i cyklameny, ale nie gardzi też ziołami, jak majeranek czy estragon.


Domowe sposoby na szarą pleśń


Jeśli choroba nie jest jeszcze zaawansowana, możesz spróbować domowych sposobów ochrony. Jednym z nich jest wywar z czosnku. Rozgnieć 100 g obranego czosnku i zalej 5 litrami wody. Odstaw na 4 dni, codziennie mieszając. Gotowy wywar obficie opryskaj maliny i inne rośliny.


Kiedy sięgnąć po chemię?


W przypadku silnego ataku szarej pleśni nie ma czasu na domowe eksperymenty. Sięgnij po chemiczne środki ochrony roślin. Najskuteczniejsze są te, które zawierają potageny grzybów Pythium oligandrum. Szybko i skutecznie rozprawią się z chorobą.


Pamiętaj, że szara pleśń to groźny wróg, którego nie wolno lekceważyć. Regularnie sprawdzaj swoje rośliny i stosuj odpowiednie metody ochrony, aby uchronić je przed tą chorobą.


Dodatkowe wskazówki:


  • Usuwaj z ogrodu wszystkie porażone rośliny i części roślin.

  • Stosowanie odpowiednich odmian roślin odpornych na szarą pleśń.

  • Zapewnij roślinom odpowiednią cyrkulację powietrza i dostęp do światła słonecznego.

  • Nie podlewaj roślin po liściach, zwłaszcza wieczorem.

  • Stosuj nawozy organiczne, które poprawiają strukturę gleby i zwiększają jej odporność na choroby.

  • Działając prewencyjnie i stosując odpowiednie metody ochrony, możesz skutecznie uchronić swój ogród przed szarą pleśnią i cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.