Jak przypomina portal "Fakt", premier Mateusz Morawiecki wskazał w ubiegłym tygodniu, że w najbliszych 100 dniach rząd przedstawi szczegóły najistotniejszych reform zawartych w Polskim Ładzie. Seniorzy jednak wciąż mają wiele pytań i obaw, co do tego, czy aby na pewno proponowane zmiany będą dla nich korzystne.

Bez możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku

Z zapowiedzi rządu wynika, że zniknie możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy senior pracuje, czy też nie będzie odprowadzał składkę zdrowotną 9 proc. Będzie ona pobierana od każdej umowy i każdego świadczenia.

Za sprawą możliwości odliczenia składki zdrowotnej dziś realnie płacimy składkę 1,25 proc. pensji i emerytury. Seniorzy, którzy dorabiają do emerytury najprawdopodobniej zapłacą składkę zdrowotną dwa razy od emerytury i umowy o pracę.

Emerytury/Youtube @Aktualności 360
Emerytury/Youtube @Aktualności 360
Emerytura/YouTube @Aktualności 360

Emerytura bez podatku nie dla wszystkich

Niestety nie wszyscy emeryci mogą liczyć na emeryturę bez podatku. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oznacza, że realnie podatku nie zapłacą osoby, których świadczenie nie przekracza 2500 zł brutto.

Dobra wiadomość dla osób z wyższymi świadczeniami jest taka, że choć zapłacą oni podatek, to będzie on niższy niż miało to miejsce do tej pory. Z wyliczeń portalu "Fakt" wynika, że seniorzy, których świadczenie wynosi na rękę 2100 zł zapłacą podatek w wysokości 4 zł. Im wyższe świadczenie, tym wyższa kwota odprowadzanego podatku, co ilustruje dokładnie tabela poniżej.

Polski Ład - emerytury i renty bez podatku/Fakt
Polski Ład - emerytury i renty bez podatku/Fakt
Emerytura po zmianach/Fakt.pl

Co sądzicie o zaproponowanych w Polskim Ładzie zmianach?

To też może cię zainteresować: Dodatkowe 500 zł dla seniorów? Pojawił się nowy projekt ustawy. Kto będzie mógł je otrzymać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zdjęcia Agnieszki Woźniak-Starak obiegły sieć. Wiadomo, kim jest tajemiczy mężczyzna towarzyszący dziennikarce

O tym się mówi: Wojciech Glanc zdradził, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Bardzo niepokojące. "To chwilowe rozluźnienie jest zapowiedzią czegoś potwornego"