Pacjent z powikłaniami wirusa doznał ponad 10 zgonów klinicznych w ciągu jednej nocy! Lekarze walczyli o jego życie i wygrali.

Anton Dimov to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych pacjentów w historii Szpitala św. Jerzego w Petersburgu.

Teraz jest wesoły, a nawet z uśmiechem wspomina wydarzenia wieczoru, które prawie stały się dla niego fatalne. W końcu wszystko zaczęło się banalnie.

„Poszedłem pod prysznic, wziąłem gorący prysznic. I wtedy wszystko zaczęło się dla mnie. Zadyszka, nie mogłem normalnie oddychać. Postanowiłem, że to minie po chwili i położyłem się” - mówi.

Nie od razu wezwał pogotowi. Wezwał lekarzy, gdy usta były sine. Anton trafił do szpitala na krawędzi życia i śmierci.

„Lekarze przyjęli go w bardzo ciężkim stanie. Z ciężką dusznością, wymagającą intensywnej opieki. Pomimo terapii jego stan stopniowo się pogarszał. W pewnym momencie serce się zatrzymało ”- mówi anestezjolog Irina Vlasova.

Okazało się, że po zakażeniu koronawirusem wrodzona trombofilia pacjenta uległa pogorszeniu.Lekarze nie opuszczali Antona ani na minutę.

Mężczyzna był podłączony do respiratora. Lekarze sztucznie podtrzymywali wątrobę i nerki. Po ustabilizowaniu się stanu Anton zapadł w śpiączkę medyczną.

Kiedy mężczyzna się obudził - stało się to dopiero trzeciego dnia - powiedziano mu, że resuscytacja trwa 12 godzin iw tym czasie doświadczył ponad 10 zgonów klinicznych.

„Obudziłem się i trzymali mnie na tym aparacie przez kolejny dzień. I dopiero wtedy, gdy na monitorze wszystko stało się normalne, wyłączyli mnie. Cóż, widzieli, że normalnie oddycham, że wszystko jest w porządku. Wyjęli rury i to wszystko ”- mówi Anton Dimov.

Po przybyciu karetki Anton nic nie pamięta. Stracha, jak mówi, nie było - przyszedł później, kiedy zrozumiał wszystko, co się wydarzyło. W końcu najdłuższy ze wszystkich zgonów klinicznych tej nocy trwał 25 minut. To był pierwszy raz, kiedy zdarzyło się to lekarzom w szpitalu św. Jerzego.

„Chcę bardzo podziękować całemu zespołowi. Było od nich jasne, że bardzo się martwili, kiedy się obudziłem. Ponieważ bardzo się starali” - mówi Anton Dimov.