Chalazae (liczba mnoga) można znaleźć po dwóch stronach żółtka, a ich głównym celem jest trzymanie żółtka w środku jajka - jak małe kotwice.

Czym są te okropne, białe sznurki w jajku?

Podczas rozbijania jajka naprawdę nie ma potrzeby usuwania chalazae. Można je jeść, a po ugotowaniu struny znikają. Nie będzie przeszkadzać w gotowaniu, chyba że ubijasz budyń lub twaróg , w takim przypadku jajka należy odcedzić, aby uzyskać wyjątkowo gładką konsystencję. Po prostu przepuść je przez sitko lub użyj widelca, aby wybrać chalazae.

Jasne, wygląda dziwnie, ale tak naprawdę powinieneś docenić chalazę: to znak, że jajko jest świeże i bezpieczne do spożycia.

Ponieważ sznury, które są specjalną formą białka , są połączone zarówno z wyściółką skorupy, jak i żółtkiem, zwykle są najbardziej zauważalne podczas oddzielania białek jaj - i czasami mogą utrudniać zadanie.

Chalazae są również całkowicie jadalne, więc ich usuwanie nie jest konieczne. W rzeczywistości wyraźne zobaczenie tych żylastych sznurków jest oznaką, że patrzysz na świeże jajko. Chalazae jaja znikają wraz ze starzeniem się jaja, więc jeśli nie możesz znaleźć przynajmniej jednego po rozłupaniu jajka, istnieje prawdopodobieństwo, że jajko leżało w sklepie (lub w lodówce) przez jakiś czas.

Jest jeszcze coś, co musisz wiedzieć...

Te czerwone plamy są zwykle oznaką pęknięcia naczynia krwionośnego, które mogło wystąpić, gdy jajo było formowane wewnątrz kury. Plamy te są rzadkie i mogą być również spowodowane genetyką kury lub niedoborem witaminy A.

Co o tym sądzisz? W jaki sposób sprawdzasz świeżość jajek?

O tym się mówi: Lockdown w całej Polsce przesądzony? Przecieki z rządu Mateusza Morawieckiego nie pozostawiają w tej kwestii złudzeń

Zerknij tutaj: Daniel Martyniuk znów stanął przed sądem. Zaskakujące sceny podczas rozprawy sądowej

Nie przegap też tego: Stan zdrowia Krzysztofa Krawczyka przyprawił wielu Polaków o ból głowy. Jak się teraz czuje gwiazda