Choć od soboty nie wystąpił u niego kolejny kryzys oddechowy, jego kondycja wciąż jest bardzo poważna. Badania wykazały początkową niewydolność nerek, która pozostaje pod kontrolą.

To już dziesiąty dzień pobytu Ojca Świętego w rzymskiej Poliklinice Gemelli. W komunikacie Watykanu podkreślono, że mimo braku kolejnych ataków duszności, stan zdrowia papieża nadal budzi ogromny niepokój.

– Stan Ojca Świętego pozostaje krytyczny, ale od sobotniego wieczora nie miał dalszego kryzysu oddechowego – przekazano dziennikarzom.

W ostatnich godzinach lekarze wykonali kolejne badania, które wykazały lekką niewydolność nerek. Podano mu także kolejne jednostki krwinek czerwonych, kontynuując leczenie anemii, którą stwierdzono u Franciszka w sobotę.

– Stabilna jest małopłytkowość, a niektóre badania krwi wykazują początkową, lekką niewydolność nerek, która jest pod kontrolą – informuje Watykan.

Watykańskie służby medyczne podkreślają, że obecnie nie sposób określić dalszej prognozy zdrowotnej Franciszka.

– Złożoność obrazu klinicznego i konieczne oczekiwanie na rezultaty terapii farmakologicznej sprawiają, że nie można przedstawić dalszej prognozy – czytamy w biuletynie medycznym.

Mimo złego samopoczucia papież uczestniczył w niedzielny poranek we mszy świętej odprawionej w jego szpitalnym apartamencie. Towarzyszyli mu lekarze oraz pielęgniarze, którzy na co dzień dbają o jego zdrowie.

Ojciec Święty trafił do szpitala 14 lutego z zapaleniem oskrzeli. Początkowo sytuacja nie wydawała się groźna, ale kolejne dni przyniosły pogorszenie jego stanu. 18 lutego Watykan poinformował, że papież cierpi na obustronne zapalenie płuc i wymaga intensywnego leczenia farmakologicznego.

19 lutego pojawiły się optymistyczne informacje o lekkiej poprawie, ale już 22 lutego Watykan ogłosił, że stan Franciszka jest krytyczny. Rano doszło do przedłużonego kryzysu astmatycznego, który wymagał podania tlenu. Stwierdzono również anemię i małopłytkowość, co zmusiło lekarzy do przeprowadzenia transfuzji krwi.

Niepokojące doniesienia z Watykanu wywołały falę wsparcia dla Ojca Świętego na całym świecie. W wielu krajach organizowane są specjalne modlitwy w jego intencji. Pod Polikliniką Gemelli gromadzą się wierni, którzy czuwają w nadziei na poprawę jego zdrowia.

Kolejne informacje dotyczące stanu zdrowia papieża mają zostać przekazane w wieczornym biuletynie Watykanu. Lekarze pozostają ostrożni w rokowaniach, ale podkreślają, że sytuacja jest nadal bardzo poważna.