Choć granice Polski wciąż pozostają otwarte to do wielu miejsc Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wojaże. Polska dyplomacja postanowiła wyjść z apelem o unikanie wybierania się do konkretnych miejsc i wyjazdy tylko wówczas, kiedy jest to absolutnie konieczne.

Dodatkowo, MSZ w chwili potrzeby wyjazdu zaleca każdemu, aby dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej w kraju, do którego się wybieramy. Informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

„Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym […] MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a komunikat przytacza Biznes Info.

Jak będą wyglądać podróże Polaków spoza granice kraju? Nowe wytyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie pozostawiają wątpliwości

Wiceszef resortu Piotr Wawrzyk podkreślił równie

ż, że obecnie nie jest dobry czas na wyjazdy poza granice Polski, a głównym powodem jest fakt, że nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna na świecie.

Zdaniem polityka, może być ryzyko, że po powrocie do kraju trzeba będzie poddać się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, a sam wyjazd może być zdecydowanie trudniejszych niż przed pandemią.

Gdzie lepiej nie jechać w ogóle? MSZ wskazuje jako kierunki potencjalnie niebezpieczne m.in. Chorwację, gdzie poziom zakażeń jest dwa razy większy niż w Polsce. W Czechach natomiast wdrożono już jakiś czas temu stan wyjątkowy, który choć nie wpływa na ruch przez granicę to może sprawiać kłopoty przy podróżach po samym kraju.

Wyjazd z Niemiec z województw kujawsko-pomorskie, małopolskiego, podlaskiego, pomorskiego, czy świętokrzyskiego oznacza obowiązek przejścia testu na koronawirusa i 14 dni kwarantanny. Na Ukrainie obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich Polaków to dwa tygodnie.

Jak informował portal "Życie PL": CZY WŁADZE WE WPROWADZENIU GODZIN DLA SENIORÓW MIAŁY UKRYTY CEL? POWÓD MA BYĆ ISTOTNY ZE WZGLĘDU NA OGRANICZENIE MOŻLIWOŚCI ZAKAŻENIA NAJSTARSZYCH

Przypomnij sobie: WRACAMY DO POCZĄTKU, GRANICE ZNÓW ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE? WICESZEF MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH ZABRAŁ GŁOS W SPRAWIE, NIE MA JUŻ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI

Portal "Życie PL" pisał również: RODZICE PEŁNI NADZIEI, LICZĄ NA OTRZYMANIE DODATKOWYCH PIENIĘDZY. PREMIER ZASTANAWIA SIĘ NAD ROZWIĄZANIEM, TRZEBA BĘDZIE SPEŁNIĆ JEDEN WARUNEK