Jeśli coś jej się nie podoba, zaczyna krzyczeć, że nie jesteśmy wdzięczni, więc wyrzuci nas na ulicę. Zmieniliśmy zamki i teraz czekamy na wielki skandal.

Mieszkanie mojej babci stoi zamknięte od ponad ośmiu lat. Matka wynajmowała je kilka razy, ale lokatorzy odchodzili po kilku miesiącach.

Teraz zrozumiałam dlaczego. Jeśli już zjadła mój mózg łyżeczką, to ile musieli znieść lokatorzy.

Po ślubie chcieliśmy z mężem kupić dom z kredytem hipotecznym. Nie ukrywaliśmy naszych planów przed matką, ale nie prosiliśmy jej o wpuszczenie nas do swojego domu, sama nam to zaproponowała.

Powiedziała nam wtedy:

- "Nie zdajecie sobie sprawy, że kredyt hipoteczny to niewola? Jeśli wyremontujesz moje mieszkanie, przekażę ci mieszkanie babci".

- Mamusiu, jesteś pewna, że się zdecydowałaś? Może wolisz je wynająć?

- Już je kilka razy wynajęłam, nie chcę tego więcej! Z lokatorami są same kłopoty. Jest puste, a ja płacę czynsz.

To był luksusowy prezent, nie mogliśmy nawet marzyć o zakupie przestronnego dwupokojowego mieszkania z wysokimi sufitami w centrum miasta.

Remont był potrzebny, ale nie był krytyczny, bo mieszkanie było w przyzwoitym stanie. Nasze oszczędności przeznaczyliśmy na remont mieszkania mamy, a ona przepisała lokum po babci na mnie.

Pomyśleliśmy, że teraz możemy żyć w spokoju. Zaczęliśmy się osiedlać i budować nasze gniazdo.

Matka czasem nas odwiedzała, ale nie angażowała się w nasze sprawy. Szaleństwo zaczęło się później...

Niedługo po tym, jak się wprowadziliśmy, przyjechali na noc znajomi z sąsiedniego miasta. Posiedzieliśmy trochę wieczorem, piliśmy herbatę, rozmawialiśmy, dzieliliśmy się wiadomościami, ale ponieważ było już trochę późno, tego wieczoru nie pozmywałam naczyń.

Następnego ranka moja matka przyszła do nas i zrobiła wielki skandal. Otworzyła drzwi własnym kluczem, a potem zaczęła krzyczeć tak głośno, że nasi goście się obudzili.

Krzyczała, że nie po to wpuściła nas do swojego domu, żeby urządzany był w nim burdel.

Sytuację uratował mój mąż, który natychmiast zabrał gości na zwiedzanie miasta. Prawie spłonęłam ze wstydu:

- Mamo, o czym ty do cholery mówisz, przecież przyjechali do nas znajomi?

- Nie pozwolę ci robić tego w moim domu!

Próbowałam trafić do mamy argumentami, ale jakby mnie nie słyszała.

- Zabraniam ci przyprowadzać tych pijaków do mojego domu — krzyknęła mama i wyszła, trzaskając drzwiami.

Było mi bardzo wstyd przed moimi przyjaciółmi, ale obrócili to w żart i powiedzieli, że czuli się jak uczniowie, którzy zaprosili swoich przyjaciół na imprezę, a potem ich rodzice niespodziewanie wrócili z podróży służbowej.

Następne dwa tygodnie minęły spokojnie. Moja matka nie dzwoniła ani nie przychodziła. Myślałam, że nie będzie nam już przeszkadzać, ale wtedy zaczęłam zauważać, że niektóre rzeczy są nie na miejscu.

Kiedy zapytałam matkę, dlaczego przychodzi do naszego domu, kiedy nas nie ma, powiedziała mi, że dała go nam, żeby mogła do nas przychodzić, kiedy tylko chce.

Nie uważała tego za coś złego, ponieważ gdybyśmy nie byli kontrolowani, moglibyśmy zamienić to miejsce w Bóg wie co.

Zdenerwowałam się i powiedziałam jej, że jestem dorosła i nie potrzebuję jej kontroli, a ona powiedziała mi, że ma swoje zdanie na ten temat i rozłączyła się.

Mój małżonek starał się mnie uspokoić. Uznaliśmy wtedy, że lepszy zły pokój niż dobra wojna.

Moja cierpliwość pękła tego dnia, kiedy wróciłam do domu z pracy, a na środku mieszkania stała meblościanka, a moja matka radośnie parzyła herbatę w kuchni.

- Powinnaś mi podziękować! Sąsiad chciał ją wyrzucić, ale ją zabrałam.

Nawet nie pamiętam, co krzyczałam, tego dnia byłam naprawdę rozhisteryzowana. Rozwaliłam wszystkie półki i wyrwałam drzwi.

Mama spojrzała na mnie zdziwionym wzrokiem, a potem powiedziała, że skoro jestem taką niewdzięczną, to mogę spakować swoje rzeczy i wynieść się z jej domu.

- Zgodnie z prawem to moje miejsce, już mi je dałaś!

- Jako prezent, wezmę go z powrotem!

Kiedy mój mąż wrócił do domu z pracy, był zszokowany, ponieważ w całym mieszkaniu było potłuczone szkło, a ja naprawdę histeryzowałam.

Następnego ranka mój mąż zmienił zamki i teraz nasz dom jest naszą twierdzą. Jestem pewna, że moja matka zachowuje się nieuczciwie, ponieważ wypełniliśmy naszą część umowy, ale ona nie dotrzymuje słowa!