Ma to być nowa sprawa w energetyce i nowa pozycja wyszczególniona na rachunku za energię elektryczną. To właśnie ona ma spowodować wzrost cen za prąd. Ile zapłacimy za prąd od 1 stycznia 2021 roku?

Opłata mocowa to nic innego jak przełożenie na odbiorcę sum, jakie wynikają z dopłat do tzw. źródeł wytwórczych energii zamienną za moc, którą udostępnia się Polskim Sieciom Elektroenergetycznym.

W życie wejdzie opłata mocowa. Kiedy trzeba się liczyć ze wzrostem rachunków za prąd?

Zgodnie z pierwotnymi planami rządu opłata mocowa miała zostać wcielona w życie od 1 października 2020 roku. Jednak Rada Ministrów podjęła decyzję o wdrożeniu opłaty wraz z początkiem 2021 roku. Z podwyżką rachunków za prąd muszą się liczyć odbiorcy indywidualni i zbiorowi, czyli przemysłowi.

Odbiorcy indywidualni zobaczą sumę opłaty mocowej jako stałą stawkę co miesiąc na kolejnym rachunku. Jej wysokość będzie zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej i „podnieść opłatę o około 10 procent”, jak przekonuje serwis Radio Zet.

Ile będzie wynosić opłata mocowa, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe? To 45 złotych za każdą megawatogodzinę. W skali roku będzie to około 120 złotych więcej, przy comiesięcznych rachunkach w granicach 100-150 złotych.

Zdaniem rządzących, wprowadzenie opłaty mocowej i nadprodukcja prądu ma zapewnić bezpieczeństwo jego dostaw, szczególnie w chwili dużych i szybkich wzrostów popytu.

Dodatkowo, ma skłaniać Polaków to korzystania z własnych źródeł energii, np. w postaci montażu paneli fotowoltaicznych.

Jak informował portal „Życie PL”: ROZGOTOWANY MAKARON, PĘKNIĘTE JAJKO PODCZAS GOTOWANIA CZY PRZESOLONA ZUPA? PROSTE ROZWIĄZANIA KUCHENNYCH PROBLEMÓW, KTÓRE LEPIEJ ZNAĆ

Przypomnij sobie: NAGRANIE ZMROZIŁO KREW W ŻYŁACH INTERNAUTÓW! MAMA GWIAZDY SOCIAL MEDIÓW NAGRAŁA OPUSZCZONY DOM, SZCZEGÓŁ W OKNIE PRZERAŻA

Portal „Życie PL” pisał również: ZDUMIEWAJĄCE INFORMACJE O ZAROBKACH W TELEWIZJI POLSKIEJ, ZWYKLI POLACY MOGĄ POMARZYĆ O TAKIEJ PENSJI. KILKANAŚCIE MILIONÓW ZŁOTYCH TO PULA NA NAGRODY