Jak podaje portal "Wirtualna Polska", to już kolejne święta, na które cieniem kładzie się trwająca od ponad roku epidemia koronawirusa. Od soboty w naszym kraju obowiązują ostrzejsze restrykcje. Wiele osób zastanawia się, jak w polskim kościele będą wyglądały Święta Wielkanocne 2021? Biskupi otrzymali już jasne wytyczne.

Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2021?

Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że nie należy spodziewać się zamknięcia Kościołów w okresie Wielkanocnym, co sugerowało wielu specjalistów. Taki postulat sformułowała między innymi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, która jest wicedyrektorkom Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

W rozmowie z Radiem Zet Cholewińska-Szymańska wskazywała, że wierni mają szansę uczestniczyć we mszach świętych transmitowanych zarówno przez telewizję, jak i Internet. Jej zdaniem każdemu, kto jest świadom sytuacji epidemicznej, skorzysta właśnie z takiej formy.

Krzyż/ YouTube @Telewizja Sarbinów
Krzyż/ YouTube @Telewizja Sarbinów
Krzyż/ You Tube @Telewizja Sarbinów

Pomimo, że w Polsce w okresie Wielkanocy nie ojdzie do zamnięcia kościołów, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Komisji Episkopatu Polski przygotowało dla biskupów wytyczne w oparciu o zalecenia Watykanu.

Przede wszystkim zwraca się uwagę na kategoryczne przestrzeganie limitów wiernych przebywających w świątyniach. Zaleca się księżom częstą dezynfekcje rąk. W trakcie obchodów Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek należy zrezygnować z obmywania nóg, natomist w Wielki Piątek z całowania przez wiernych krzyża - będzie mógł to zrobić wyłącznie główny celebrans.

Procesje, które zgodnie z tradycją odbywają się w Niedzielę Palmową, w Wielki Piątek w czasie drogi krzyżowej oraz w Niedzielę Wielkanocną powinny zostać ograniczone wyłącznie do asysty. W tym czasie wierni powinni zostać na swoim miejscu.

Obchody wielkopiątkowe/ YouTube @Telewizja Sarbinów
Obchody wielkopiątkowe/ YouTube @Telewizja Sarbinów
Obchody wielkopiątkowe/ YouTube @ Telewizja Serbinów

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zaintereować: Od poniedziałku wchodzą w życie kolejne obostrzenia. Jak teraz będą działać urzędy

Zobacz, o czym jezcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wielu mieszkańców wsi boi się o własne zdrowie i życie. Szkodniki opanowały gospodarstwa i mocno gryzą. Czy powracają właśnie biblijne plagi

O tym się mówi: Odszedł wybitny poeta. To ogromna strata dla polskiej kultury. Kondolencje płyną z całego kraju