Czego będą dotyczyć całkowicie rewolucyjne zmiany w zapisach Kodeksu pracy? Mówi się o dużych zmianach w płacy minimalnej, powołaniu do życia nowych urlopów dla ojców, a także stworzeniu prawnego zaplecza dla pracy zdalnej. Minister rodziny Marlena Maląg i wiceminister Stanisław Szwed wyjaśniają, że niezbędne są prace nad zmianami w prawodawstwie.

Wiadomo już, że wraz ze styczniem 2021 roku najniższe wynagrodzenie w Polsce zwiększy się o 142 złote netto – czyli z 1920 złotych wejdzie na 2062 złote netto. Jednak to nie wszystko Komisja Europejska zamierza stworzyć jednolitą dyrektywę dla wszystkich państw UE, określających, ile ma wynosić pensja minimalna. Ma to być 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym kraju.

Zmiany w Kodeksie pracy. Co czeka na pracowników?

Okazuje się, że od soboty 5 września przedłużono możliwość pracy zdalnej i obowiązuje trzymiesięczny okres karencji po zakończeniu epidemii. Jednak wiceminister MRPiPS przekonuje, że można byłoby ją wpisać do Kodeksu Pracy.

Taka jest wola związków zawodowych i samych pracodawców – chodzi o dopłaty dla pracowników. Mowa o ekwiwalencie za wyższe rachunki za prąd, który zużywa się w domu w trakcie pracy, a także o eksploatację własnego sprzętu komputerowego.

To jednak nie wszystko – pojawił się pomysł Parlamentu Europejskiego, który zdecydował, że we wszystkich krajach Unii mają zostać wprowadzone dwumiesięczne urlopy wyłącznie dla ojców na opiekę nad dzieckiem.

Urlop rodzicielski w Polsce – z którego korzystają głównie matki – miałby zostać w Polsce skrócony o dwa miesiące. Jednak nie zapadła jednak decyzja w tej sprawie, a zmiany musza wejść w życie maksymalnie do połowy 2021 roku.

Jak informował portal "Życie PL": JUŻ WKRÓTCE MOŻE SIĘ POJAWIĆ NOWE OGRANICZENIE DLA TYSIĘCY POLAKÓW, NIE MA POWODÓW DO ZADOWOLENIA. O SPRAWIE POWIADOMIŁ GIS

Przypomnij sobie: CZY PROGRAM 500 PLUS NIE DAŁ SPODZIEWANEGO PRZEZ RZĄD EFEKTU? TRUDNA SYTUACJA, WICEMINISTER SIĘ TŁUMACZY, RESORT BĘDZIE BADAŁ SPRAWĘ

Portal "Życie PL" pisał również: MROŻĄCA KREW W ŻYŁACH NIESPODZIANKA W SUPERMARKECIE. NIETYPOWY GOŚĆ WSZEDŁ DO SKLEPU W ŚRODKU DNIA, WSZYSTKO NAGRAŁY KAMERY