Emerytura - jednocześnie trzynasta, i czternasta - służy wsparciem dla większej częsci emerytów w kraju. Za każdym razem więcej powsają głosy, o zmianach w układzie emerytalnym, a z wielu propozyzji istnieje możliwość pełnego zniesienia dodatkowych wypłat. Na razie ZUS przemyśla wprowadzenie znaczących zmian, które w rozmowie z mediami potwierdził ekspert.

Trzynastka zostanie nadana już wiosną 2021 roku. Po kilka miesięcy po tym, czyli jesienią, emeryci dostaną następne dopełniającą wyłate - czternastkę. Koszty przyznaczone na świadczenia w odpowiednim procencie są ciężarem funduszu Polski, a ekonomiści w ogóle rozważają, że tak zwane trzynastki i czternastki powinny zostać w pełni zrezygnowanę. Kontrowersje w sprawie świadczeń ciągle trwają. Jeden z pracowników ZUS jest pewny w sprawie zmian, jakie warto wprowadzić już za niedługo.

pixabay.com

Świadczenia dla seniorów są ciężarem w budżecie Polski?

Członek rady nadzorczej prof. Robert Gwiazdowski opowiedział w rozmowie z portalem "Super Expres", że wszystkie koszty, poniesione przez państwo, w sprawie opłacenia trzynastej i czternastej emerytury są wielkim ciężarem dla kasy państwowej. Nawet więcej, rozważa, że napewno emerytom byłoby lepiej, w prypadku gdy tę świadczenia były bez dodatkowych podatków.

– System emerytalny jest do zmiany, bo z roku na rok będzie coraz gorzej. Dodatki typu „13” i „14” to wabik wypuszczony przez polityków. Budżet państwa nie jest bez dna. Z całą pewnością emerytury bez podatku są korzystniejsze dla samych seniorów, to także rozwiązanie mniej obciążające dla budżetu. Podatek dochodowy trzeba generalnie obniżać - stwierdził.

pixabay.com

Świadczenia bez podatku? Trzynastka i czternastka nie są lepszym rozwiązaniem

Zdaniem eksperta, obecność podatku w emeryturze dla seniorów, jest ideją zaskakującą, która produkuje ogromne koszty. Nie jest to świeżym pomysłem, by wycofać z podatku od świadczeń dla emerytów. Pewny okres czasu PSL wspólnie ze Związkiem Emerytów Polskich zwraca uwagę na to, by wprowadzić takie postanowienie.

- Pobieranie od emerytur podatku PIT tylko zwiększa koszty. Bo jak państwo ściąga ze składek i podatków płaconych na bieżąco, powiedzmy, 1000 zł na emeryturę, po czym zabiera emerytowi 170 zł podatku, to tylko generuje koszty poboru podatków na emerytury i od emerytur. Lepiej (…) zostawiać mu te 1000 zł, zamiast dawać 13. emeryturę - poinformował w rozmowie z "Businnes Insider".

Jak informował portal "Życie PL": Dlaczego Anna Lewandowska i Robert Lewandowski zwlekają z chrzcinami córeczki? Mają ku temu naprawdę istotny powód, sprawa stała się jasna

Przypomnij sobie: Gwiazdor disco polo przeszedł niezwykle trudny zabieg, niełatwy czas w życiu muzyka. Postanowił napisać piosenkę o przejmujących przeżyciach

Portal "Wiesz" pisał również: Kamil Durczok miał podrobić podpis byłej żony. Postanowienie prokuratury w sprawie rzekomej podróbki weksli