Jak zaznacza portal abcZdrowie, na ten moment na terenie Unii Europejskiej stosowane są trzy rodzaje szczepionek na koronawirusa, na świecie pozwolono natomiast na szczepienia 12 rodzajami. Nieustannie trwają jednak badania, którym obecnie poddanych jest około 170 różnorodnych preparatów. Wśród nich znajduje się także polska szczepionka!

O krok od sukcesu?

Jak zaznaczył biotechnolog z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej – profesor Tomasz Ciach obecnie trwa hodowla bakterii, które mają wejść w skład szczepionek. W chwil kiedy białka będą już przygotowane rozpocznie się produkcja próbnych szczepionek i testy na zwierzętach. Jeśli ten etap zakończy się sukcesem to kolejnym krokiem będzie wdrożenie badań klinicznych, czyli badań przeprowadzanych na ludziach.

Ekspert przekazał, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to takie badania będzie można przeprowadzić za około 3-6 miesięcy. Nie wiadomo jednak dokładnie ile będą one trwać, możliwe że około 6 – 8 miesięcy. Po tym czasie możliwa jest rejestracja produktu medycznego.

Co więcej, profesor Tomasz Ciach zaznaczył, że badania przez polski zespół szczepionka stworzona jest z białek koronawirusa, które nie wykazują mutacji, a więc wszystko możliwe, że będzie ona skuteczna także w walce z nowymi mutacjami, które niewątpliwie się pojawią. Jeśli jednak konieczne okaże się wprowadzenie zmian, to badacze potrzebują na to tylko kilku tygodni.

Niedobór szczepionek to poważny problem!

Specjalista zaznaczył także, że niezwykle ważne z walce z koronawirusem jest masowe szczepienie ludzi. Jednak niestety, szczepionek na ten moment jest bardzo mało!

- Moim zdaniem największym problemem są teraz małe dostawy szczepionek. Mój kolega jest lekarzem, prowadzi punkt szczepień i on dostaje 30 szczepionek na tydzień. Co to ma być? Cały czas widzę, że firmy zamiast zwiększać dostawy szczepionek, raczej je zmniejszają – zaznaczył prof. Tomasz Ciach.

Kiedy zatem na rynku pojawi się polska szczepionka? Pozostaje nam czekać, jednak nie da się ukryć, że taki preparat wyprodukowany w naszym kraju zdecydowanie przyśpieszyłby szczepienia i uzyskanie odporności na koronawirusa.

Jak informował portal "Życie PL": KAMIL STOCH ZAMIEŚCIŁ NIEZWYKŁY WPIS. ZWRÓCIŁ SIĘ DO ANDRZEJA STĘKAŁY. O CO POSZŁO

Przypomnij sobie: RZECZNIK RZĄDU NIE MA WĄTPLIWOŚCI, CO DO KONIECZNOŚCI PODJĘCIA KOLEJNYCH KROKÓW W SPRAWIE OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ. CO DALEJ PLANUJE RZĄD

Portal "Życie PL" pisał również: ZNANY NAM OBECNIE SPOSÓB SEGREGACJI ŚMIECI ODEJDZIE DO HISTORII? JUŻ WKRÓTCE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY SORTOWANIA ODPADÓW

Pisaliśmy również o: JAK W NAJBLIŻSZYCH DNIACH BĘDZIE KSZTAŁTOWAĆ SIĘ SYTUACJA ZWIĄZANA Z KORONAWIRUSEM? SPECJALISTA ZABRAŁ GŁOS NA TEMAT WYPOWIEDZI MINISTRA ZDROWIA