Rozporządzenie władz była zaskoczeniem dla wielu osób. Jednak już jutro rozpocznie się ogólnokrajowa akcja.

Decyzja, którą przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji, szczególnie dotknęła handlarzy, którzy co roku prowadzą sprzedaż przycmentarną w okresie Wszystkich Świętych. W związku z tym, już jutro w całej Polsce rozpocznie się akcja wsparcia. Oficjalne informacje trafiły do sieci.

Planowana jest ogólnopolska akcja wsparcia

screen Google

W okresie od 31 października do 2 listopada wszystkie nekropolie w kraju będą zamknięte. Informacja ta poruszyła m.in. handlarzy kwiatów i zniczy, którzy juz zdążyli zainwestować w towar. Tak późna decyzja rządu sprawiła, że wszyscy sprzedawcy zostali z towarem, który nie będą mogli sprzedać.

Dlatego też w sieci pojawiły siś spontaniczne akcje wsparcia. Wiele osób kupuje kwiaty od sprzedawców, mimo że cmentarze są zamkniete, oraz namawia do tego innych. Także lokalne samorządy zaproponowały skup kwiatów od handlarzy.

Na dodatek, Porozumienie Chirurgów zachęca wszystkich Polaków do zakupienia zniczy i zapalenia ich 2 listopada przed polskimi szpitalami. Światełka te mają być symbolem pamięci ofiar pandemii koronawirusa oraz uhonorowaniem pracowników służby zdrowia.

Postawmy świece i znicze. Białe za medyków, a czerwone za pacjentów, którzy umarli jako ofiary COVID-19 i ofiary systemu, który nie działa – informują przedstawiciele Porozumienia Chirurgów na Twitterze.

Przypomnijmy, że polski rząd również zaproponował pomoc handlarzom. Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd także będzie skupowywać nadwyżki kwiatów i zniczy od sprzedawców.

Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Jak informował portal „Życie.pl”: Obchody Wszystkich Świętych. Za złamanie nowego rozporządzenia mogą grozić ogromne mandaty

Przypomnij sobie: Ksiądz spod Łodzi znalazł sposób na obejście przepisu o zamknięciu miejsca spoczynku. Większość wiernych doceniła działania proboszcza

Portal „Życie.pl” pisał również: Łukasz Trzaskowski przekazał niepocieszające wiadomości. Wiele osób już teraz liczy straty