Jednak prezydent jednego z miast podjął decyzję o otwarciu nekropolii w całym mieście. Nikt nie zostanie ukarany mandatem.

Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przekazał informację o zamknięciu cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada w celu zapobiagania rozprzestrzeniania się wirusa. Już wieczorem w Dzienniki Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie, według ktorego zamknięcie cmentarzy nie powinno obowiązywać w przypadku uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

Cmentarze w mieście pozostaną otwarte

screen Google

Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, na swoim pofilu na Facebooku opublikował komunikat, w którym wyraźnie zaznaczył, że cmentarze w całym mieście pozostaną otwarte.

Bramy cmentarzy w Przemyślu pozostaną otwarte.

Jak zaznacza sam prezydent miasta, w rozporządzeniu wydanym przez rząd nie wspomina się o zamknięciu bram nekropolii, ponieważ istnieje możliwość uczestniczenia w pogrzebach oraz czynnościach z nimi związanych. Dlatego też zapewnia, że nikt, kto zdecyduje się odwiedzić groby bliskich, nie zostanie ukarany mandatem.

– Nie obliguje to jednka władz miasta do zamykania bram cmentarza (choćby ze względu na odbywające się pogrzeby) – pisał mężczyzna, dodając, że wszytskie bramy cmentarzy w Przemyślu będą otwarte, a osoby, które postanowią odwiedzić groby bliskich, nie zostaną ukarane mandatem przez Straż Miejską.

Straż Miejska została powołana po to, żeby pomagać i pilnować porządku. Prosimy więc, żeby uważali Państwo czy chryzantemy za bardzo się nie sypią, a znicze nie dymią, ale gwarantuję, że nikt za to mandatu nie dostanie – zapewnił Wojciech Bakun.

Oprócz tego, prezydent Przemyśla obiecał pomóc osobom, które wykupiły miejsca na handel przed cmentarzami. Zapewnił, że problem zostanie rozwiązany.

Jak informował portal „Życie.pl”: Ksiądz spod Łodzi znalazł sposób na obejście przepisu o zamknięciu miejsca spoczynku. Większość wiernych doceniła działania proboszcza

Przypomnij sobie: Kolejne kroki w walce z pandemią. Rząd niespodziewanie wprowadził nowy zakaz

Portal „Życie.pl” pisał również: Sanepid ogłosił poszukiwania wiernych. Odnotowano kolejny przypadek COVID-19 u księdza