Królowa Elżbieta II podziękowała opinii publicznej za wsparcie po śmierci księcia Filipa, gdy skończyła 95 lat i obchodziła swoje urodziny bez męża pierwszy raz od ponad siedmiu dekad. „Moja rodzina i ja chcielibyśmy wam wszystkim podziękować za wsparcie i życzliwość okazywaną nam w ostatnich dniach” – powiedziała w oświadczeniu podpisanym „Elizabeth R”. (Inicjał oznacza regina lub królową po łacinie.)

Pierwsze urodziny bez męża

W swoich pierwszych publicznych komentarzach od pogrzebu Filipa Elżbieta dodała, że ​​chociaż rodzina była „w okresie wielkiego smutku”, „wygodą” było otrzymywanie hołdu składanego mężowi z Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Narodów i całego świata. „Byliśmy głęboko poruszeni i nadal przypominamy, że Philip miał tak niezwykły wpływ na niezliczone osoby przez całe swoje życie” – powiedziała. Urodziny królowej przypadają zaledwie cztery dni po pogrzebie Filipa, którego nazywała swoją „siłą i wsparciem” przez całe jej panowanie i 73 lata małżeństwa.

Tegoroczne urodziny monarchy nie przypominały żadnych innych. Była to uroczystość prywatna i stonowana, a nie jaskrawy kontrast z ostentacyjnymi spektaklami publicznymi, do których brytyjska publiczność jest przyzwyczajona. W Hyde Parku czy Tower of London nie rozbrzmiewały tradycyjne saluty z broni palnej, nie było też publikowania oficjalnego portretu ani nowych zdjęć królowej, które często są udostępniane przez Pałac Buckingham przy specjalnych królewskich okazjach.

W czerwcu ubiegłego roku pałac opublikował zdjęcie księcia Filipa i królowej z okazji jego 99. urodzin. W 90. urodziny Elżbiety pałac opublikował trzy oficjalne zdjęcia wykonane przez znaną fotografkę Annie Leibovitz. Rodzina królewska potwierdziła, że królowa, urodzona 21 kwietnia 1926 roku, spędziła dzień w zamku Windsor, gdzie nadal będzie obserwować dwutygodniowy okres żałoby królewskiej, który rozpoczął się w dniu śmierci Filipa, 9 kwietnia. Królowa izoluje się w zamku Windsor od początku pandemii koronawirusa z małym personelem.

O tym się mówi: Mira Kubasińska wprawiła w niepokój fanów swoim nagłym zniknięciem z show-biznesu. Co robiła potem

Zerknij: Krystyna Pawłowicz ostro o decyzjach rządu. Leszek Miller odpowiedział na spodziewanym poziomie