Dziś wiele osób zastanawia się nad podjęciem niestandardowej pracy, a także myśli o przebranżowieniu. Nie każdy jednak nadaje się do tego, aby wejść np. w środowisku IT, by zostać programistą czy testerem oprogramowania lub aplikacji. Jest jednak taki zawód, który może stać się atrakcyjna alternatywą dla wielu osób, szczególnie tych, które są już znudzone praca w korporacji i chcą się rozwijać w nietypowym kierunku.

Czym zajmuje się bowiem konserwator nagrobków? Dziś na podobne usługi jest coraz większe zapotrzebowanie i mowa tu nie o ekipach sprzątających groby na zlecenie klientów indywidualnych, a konserwatorach, którzy na co dzień współpracują m.in. z inżynierami czy konstruktorami, a także konserwatorami zabytków. Czym charakteryzuje się taka praca?

Kim jest konserwator nagrobków? To może być jeden z zawodów przyszłości

W rozmowie z serwisem RMF FM, który cytuje serwis O2, konserwator nagrobków Bogusław Kornecki opowiedział o tym, jak pracuje się w tym zawodzie. Podstawą dla pracy konserwatora nagrobków są zdolności manualne i talent artystyczny, w tym choćby malarstwo, rzeźba czy rysunek.

Praca taka wymaga np. umiejętności rekonstrukcji wykutych w nagrobków np. twarzy. Trzeba również być za pan brat z chemią i fizyką, szczególnie, gdy w grę wchodzi ocena problemu dotykającego dany nagrobek i zrozumienie, co zastosować, aby doprowadzić pomnik do dawnej świetności bez jego zniszczenia.

Konieczna jest bowiem ocena „choroby” nagrobka, a później stworzenie planu pracy konserwatorskich. Sama renowacja może czasem zajmować nawet kilka lat i to w przypadku jednego grobu! Czasem są to kwestie finansowe, a czasem wpływ mają na to rozmiary obiektu lub stopień jego skomplikowania i liczba szczegółów.

Co ważne, najczęściej konserwator pracuje na miejscu, czyli na cmentarzu, a jeśli to możliwe to przewozi się np. rzeźby do pracowni konserwatorskiej. Według Korneckiego, praca konserwatora ma wiele wspólnego z byciem lekarzem. Dlaczego? Wpierw pomnik trzeba „zbadać”, aby móc postawić diagnozę i go „wyleczyć”.

Studia konserwatorskie nie należą do łatwych i są bardzo czasochłonne. Absolwent musi posiadać wiedzę z zakresu chemii, geologii, geografii, mikrobiologii.

Cmentarz/screen Youtube @DobaTV
Cmentarz/screen Youtube @DobaTV

Jak informował portal "Życie Polska": NIEZWYKLE SMUTNE INFORMACJE OBIEGŁY POLSKIE MEDIA. NIE MA WŚRÓD NAS BARDZO CENIONEJ REŻYSERKI. BYŁA BARDZO ZASŁUŻONA DLA NASZEJ KULTURY. MIAŁA 90 LAT

Przypomnij sobie: MEGHAN MARKLE ZNALAZŁA SIĘ W PODBRAMKOWEJ SYTUACJI. ŻONA KSIĘCIA HARRY’EGO MA SPORY PROBLEM DO ROZWIĄZANIA. POWALAJĄCE WIEŚCI Z STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Portal "Życie Polska" pisał również: WIELKA RADOŚĆ W RODZINIE PIOTRA KRAŚKI. ŻONA ZNANEGO DZIENNIKARZA PODZIELIŁA SIĘ NIESAMOWITYM SZCZĘŚCIEM. RADOSNE WIADOMOŚCI UCIESZĄ FANÓW PREZENTERA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: MOCNE SŁOWA EWY BŁASZCZYK WOBEC MARIANA BANASIA! AKTORKA MA SPORO DO ZARZUCENIA PREZESOWI NIK. CHODZI O DUŻE PIENIĄDZE Z FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI