Jak informuje serwis Interia, już wkrótce w życie wejdzie kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Okazuje się, że pootrzebę takich zmian zgłaszali zarówno samorządowcy, jak i sami obywatele. Mowa tutaj o ustalanie maksymalnej wysokości sum za gospodarkę opłatami komunalnymi, która oblicza się na bazie metody „od ilości zużytej wody.

To jednak nie wszystko. Zniesiona zostanie panująca od lat zasada odpowiedzialności zbiorowej za brak właściwej segregacji śmieci w domach wielorodzinnych. W ten sposób kary nie będą ponosić wszyscy lokatorzy, a te osoby, które faktycznie nie segregują odpadów.

Zmiany w prawie dotyczącym gospodarowania odpadami komunalnymi. Zapłacimy więcej?

Od stycznia 2020 roku segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkiem każdego obywatela, w przypadku braku właściwej segregacji grozi nam wzrost opłaty za śmieci. Taka opłata, zarządzona przez samorząd na wniosek firmy sprawdzającej poprawność segregacji odpadów, może sięgnąć 2, a nawet 4-krotność normalnej stawki za wywóz śmieci. Uprawnienia do nakładania kar mają też strażnicy miejscy, którzy mogą wymierzyć mandat karny w wysokości 500 złotych. Za co? M.in. za brak właściwych pojemników na odpady czy brak selektywnej ich zbiórki.

Problem pojawia się jednak w przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie od lat panowała odpowiedzialność zbiorowa za niewłaściwą segregację odpadów. Ta kwestia ma zostać finalnie rozwiązana dzięki nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.). Zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać już od stycznia 2022 roku.

Mieszkańcy bloków i kamienic będą rozliczani indywidualnie za selektywną zbiórkę odpadów, a gmina zyska możliwość wdrożenia systemów sprawdzania właściwej segregacji wobec każdego mieszkańca. Będzie to rodzaj identyfikacji odpadów komunalnych, np., poprzez kody kreskowe na workach. W ten sposób będzie można ukarać każdego indywidualnie.

Nowością jest również wprowadzenie maksymalnej stawki opłat za wywóz odpadów używając metody „od zużycia wody”. Gdy będziemy w racjonalny sposób używać wody to wówczas zmniejszy się wysokość opłat za wywóz śmieci.

Jak informował portal "Życie Polska": ZAMIESZANIE W RODZINIE PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO. MŁODY SIOSTRZENIEC SZEFA POLSKIEGO RZĄDU ZOSTAŁ ZATRZYMANY. RELACJA ŚWIADKA POWALA NA KOLANA

Przypomnij sobie: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH ZA PASEM. PRAWIDŁOWE I SKUTECZNE CZYSZCZENIE POMNIKA, ABY GO NIE USZKODZIĆ JEST BARDZO PROSTE. WYSTARCZY ZNAĆ KILKA WAŻNYCH ZASAD

Portal "Życie Polska" pisał również: ZADZIWIAJĄCE PLANY MEGHAN MARKLE I KSIĘCIA HARRY’EGO WOBEC CÓRKI. WIELE WSKAZUJE NA TO, ŻE KRÓLOWA SZYBKO NIE ZOBACZY PRAWNUCZKI. DECYZJA JUŻ PODJĘTA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: WIADOMO, CO STAŁO SIĘ ZE SŁYNNYMI GRYCANKAMI! TAK POTOCZYŁY SIĘ LOSY MARTY GRYCAN I JEJ CÓREK. KIEDYŚ BYŁY NA USTACH MILIONÓW POLAKÓW. CO ROBIĄ DZIŚ