Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Biznes Info", rząd Mateusza Morawieckiego w założeniach tzw. "Nowego Ładu" planuje podniesienie składki zdrowotnej nawet do 600 zł. Nowe, wyższe składki uderzą przede wszystkim w przedsiębiorców. Kolejną konsekwencją ich wzrostu będzie mniejsza opłacalność samozatrudnienia względem umowy o pracę. Tymczasem Polacy niechętnie płacą składki zdrowotne, nie widząc szans na poprawę sytuacji służby zdrowia.

Zmiany w wysokości składki zdrowotnej

Rząd wciąż odkłada w czasie przedstawienie założeń tzw. "Nowego Ładu". Jednak od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje, co ma znaleźć się w planie reform. Informowano już o zwiększenie kwoty wolnej od podatku, wprowadzeniu emerytury bez podatku, a teraz mówi się również o zwiększeniu składki zdrowotnej.

Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że wzrost składki zdrowotnej uderzy przede wszystkim w samozatrudnionych, dla których taka forma zatrudnienia jest znacznie korzystniejsza niż umowa o pracę. Jednym z pomysłów, jakie miały się znaleźć w "Nowym Ładzie" jest zlikwidowanie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Na obecny moment płacimy składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. pensji, jednocześnie mogąc odliczyć od podatku 7,75 proc. Jeśli rząd zdecydowałby się na całkowitą likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, wówczas w sposób znaczny spadłby nasz dochód miesięczny netto.

Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360

Wprowadzenie takiego rozwiązania odczułyby najmocniej osoby na samozatrudnieniu. Już teraz odprowadzają oni składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł miesięcznie. Jeśli weszłaby w życie planowana przez rząd składka, obliczana od 100 proc. średniego wynagrodzenia, wówczas składka osiągnęłaby poziom 509 zł, a w czarnych scenariuszach nawet 600 zł.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Niepokojące informacje o Marzenie Kipiel-Sztuce. Halinka ze "Świata według Kiepskich" zmaga się z poważną chorobą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sieć obiegł nekrolog Krzysztofa Krawczyka. Wielbiciele artysty nie kryją oburzenia. Dlaczego

O tym się mówi: Są najnowsze wieści o stanie zdrowia Jolanty Kwaśniewskiej! Jak czuje się była pierwsza dama