Jak podaje portal "Super Express", Wojewódzki Sąd Administracyjny w swoim orzeczeniu stwierdził nieważność przepisów, które wiążą opłatę za śmieci ze zużyciem wody. Informacje o tym przekazała w czwartek popołudniu warszawska prokuratura. Do kwestii tej odniósł się ratusz zarządzany przez Rafała Trzaskowskiego.

Czy mieszkańcy Warszawy przestaną płacić za śmieci?

Obowiązująca w Warszawie uchwała śmieciowa wiązała rachunek za wywóz odpadów ze zużyciem wody. Regulacje te zostały zaskarżone w listopadzie ubiegłego roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Sędziowie orzekli, że przepisy tej uchwały są nieważne. Decyzja została ogłoszona w czwartek w godzinach popołudniowych.

Wyrok/YouTube @Telewizja Echo24
Wyrok/YouTube @Telewizja Echo24
Wyrok/YouTube @Telewizja Echo24

Zdaniem prokuratora uchwała ta w sposób istotny narusza przepisy prawa, w tym między innymi te, dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach. Mowa o metodzie naliczania opłat za wywóz śmieci z tych gospodarstw, które nie posiadają wodomierzy. Ponad to prokuratura zakwestionowała zużycie wody na poziomie 4 metrów sześciennych na jednego mieszkańca.

Prokurator wskazywał, że ten sposób naliczania opłat jest niesprawiedliwy i poważnie narusza zawartą w konstytucji zasadę równości.

Wywóz śmieci/ YouTube @Ciasna TV
Wywóz śmieci/ YouTube @Ciasna TV
Wywóz śmieci/ YouTube @Cisna TV

Rzeczniczka WSA odniosła się do wydanego wyroku, wskazując, że ze względu na niejawny charakter obrad, władze stolicy czekają na jego oficjalne uzasadnienie. Wyrok nie jest prawomocny, a miastu przysługuje od niego odwołanie. W przypadku, kiedy wyrok uległby uprawomocnieniu konieczne byłoby dokonanie zmian w uchwale śmieciowej.

Co sądzicie o takim sposobie naliczania opłat?

To też może cię zainteresować: Zmianie uległy zasady kontrolowania abonamentu RTV. Jak będą teraz wyglądały i kto będzie musiał liczyć się z karą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel podzielili się radosną wiadomością z fanami. Świętuje cała rodzina popularnej pary. Wiadomo co to za okazja

O tym się mówi w Polsce: Niż genueński nadciąga nad Polskę. IMGW alarmuje by się na to odpowiednio przygotować. Co nas czeka w najbliższym tygodniu

O tym się mówi na świecie: Melania Trump widziana z wysokim młodzieńcem. Zdjęcia wywołały niemałe zaskoczenie