Wiele osób już narzeka na koszty wszystkich opłat, które ponosimy każdego miesiąca, a będzie jeszcze drożej. Szykują się właśnie podwyżki cen za energię elektryczną.

Dokładne wyliczenia ostatnio przeprowadzili eksperci portalu Business Insider. Wyniki są niewiarygodne.

Zapłacimy znacznie więcej

To nie jest dobra wiadomość dla milionów Polaków. Z powodu rekordowych cen, które trzeba płacić za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, już wkrótce wzrosną nasze rachunki za prąd.

W zeszłym roku stawka za takie uprawnienia nie była większa niż 30 euro za tonę. W tym roku koszt przekroczył jednak 50 euro co jest najwyższym wynikiem w historii.

Nasz kraj opiera się na energetyce, która wytwarza aż 80% prądu z węgla i już teraz wiadomo, że trzeba będzie odpowiednio rozłożyć niespodziewane koszty.

Dziennikarze Business Insider wyliczyli, że czteroosobowa rodzina będzie musiała się liczyć z rachunkiem większym nawet o około 1768 zł w skali roku czyli miesięcznie o 147 złotych więcej. Do tego jeszcze trzeba doliczyć VAT co da aż 181 złotych na miesiąc więcej.

prąd / pixabay
prąd / pixabay
prąd / pixabay

Przyszłość rysuje się w czarnych barwach

To jeszcze nie koniec kiepskich informacji. Eksperci szacują, że w 2030 roku stawka dotycząca emisji CO2 może wynosić już 72 euro co przyniesie kolejne bardzo duże podwyżki, a kilkuosobowa rodzina będzie płacić za prąd nawet 500 złotych miesięcznie.

„W ten sposób jedno 500 plus zniknie z domowego budżetu” – piszą dziennikarze Business Insider.

A co z osobami, które nie dostają nic od państwa? Politycy unikają tematu rekompensat, a wiadomo już, że z powodu przepisów unijnych o obniżce VAT i akcyzy możemy już zapomnieć.

Co o tym myślicie?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na tą wiadomość czekało wiele osób. Rząd podał, że to już koniec uciążliwego obostrzenia. Wiadomo kiedy możemy przestać nosić maseczki

Jak informował portal „Życiepl”: Ida Nowakowska wystąpiła po raz ostatni jako prowadząca w „Pytaniu na śniadanie”. Jak wyglądało jej pożegnanie ze współpracownikami i widzami

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Znany skoczek narciarski pochwalił się, że został ojcem. Maciej Kot pokazał piękne zdjęcie i zdradził wraz z żoną nazwali swoją pociechę

Zobacz także: Wszyscy byli przekonani, że kobieta spodziewa się bliźniąt. Prawda okazała się bardziej zaskakująca. Urodziła gigantyczne dziecko