Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Biznes Info", od ponad miesiąca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Moja Woda". W ramach dopłaty można otrzymać nawet 5 tysięcy zł.

Trwa druga edycja programu "Moja Woda"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił przypomnieć, że od 22 marca Polacy mają możliwość ubiegania się o dopłaty w ramach kolejnej, drugiej odsłony programu "Moja Woda". O programie zrobiło się głośno w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej.

To właśnie wtedy ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zaproponował, żeby państwo dopłaciło obywatelom do budowy oczka wodnego w każdym domu. Niewiele później ruszyła pierwsza edycja programu "Moja Woda" (określane czasem jako program "Oczko wodne plus"), którego celem było budowanie przydomowych niewielkich zbiorników retencyjnych, gromadzących deszczówkę.

Celem programu "Moja Woda" jest zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową, poprzez wykorzystania do podlewania ogródków zatrzymanej deszczówki. Drugim celem jest "zminimalizowanie odprowadzania wód opadowych z posesji do kanalizacji", co z kolei ma ograniczyć możliwość występowania lokalnych podtopień oraz poprawić wydajność oczyszczalni ścieków.

Deszcz/YouTube @Machony
Deszcz/YouTube @Machony
Deszcz/YouTube @Machony

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Z dofinansowania w ramach programu skorzystać mogą osoby fizyczne, które są właścicielami oraz współwłaścicielami posesji, na której znajduje się dom jednorodzinny. Z możliwości ubiegania się o dopłatę wyłączone są te osoby, którym przyznano już dofinansowanie w poprzedniej edycji.

O dopłatę mogą się także ubiegać osoby, które dopiero planują budowę domu lub ją rozpoczęli - w tych przypadkach jednak konieczne jest oddanie do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów niezbędnych do wypłaty dofinansowania w ramach programu.

Nawet 5 tysięcy złotych

Dotacja w ramach programu może wynieść maksymalnie 5 tysięcy złotych, z zastrzeżeniem, że kwota ta nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji. Dofinansowanie obejmuje zakup, montaż, budowę oraz uruchomienie instalacji dzięki którym możliwe jest: zebranie wód opadowych, ich retencja (w zbiornikach, w gruncie oraz na dachach).

pieniądze / YouTube: Aktualności 360
pieniądze / YouTube: Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Dokumenty można składać do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel. W tym roku budżet programu "Moja Woda" wynosi podobnie, jak miało to miejsce w poprzedniej edycji około 100 mln zł.

Złożyliście już wniosek?