Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Goniec", przedstawiciele Wód Polskich poinformowali, że aż 90 proc. samorządów w naszym kraju we wnioskach taryfowych wskazywało na konieczność podniesienia cen. Wiele wskazuje na to, że już niebawem możemy spodziewać się sięgającego 20 proc. wzrostu cen za wodę.

Wzrost cen wody

Już teraz ceny wody w naszym kraju są jednymi z wyższych wśród krajów Unii Europejskiej, a wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Wody Polskie wskazały, że samorządowcy domagają się podniesienia cen - tak jest w przypadku 90 proc samorządów. Największe podwyżki miałyby dotknąć mieszkańców województwa łódzkiego - tam ceny miałyby wzrosnąć aż o 45 proc. Najmniej wzrost odczuliby mieszkańcy Mazowsza i Śląska.

Tylko niecałe 3 proc. samorządów zaproponowałoby utrzymanie cen na obecnym poziomie. Podobna ilość zaproponowała obniżkę cen. W skali kraju już niebawem możemy się spodziewać wzrostu cen wody średnio nawet o 20 proc. Wszystko uzależnione jest od władz Wód Polskich i tego, czy zdecydują się przychylić do wniosków samorządowców. Instytucja ma możliwość odmowy i zablokowania podwyżek w przypadku, kiedy uzna je za zbyt wysokie.

Woda/YouTube @Sikana pl
Woda/YouTube @Sikana pl
Woda/YouTube @Sikana pl

W przypadku zablokowania podwyżek przez Wody Polskie, władze samorządów mogą skorzystać z możliwości odwołania się do Sądu Administracyjnego. Jednak do tej pory większość spraw wniesionych do Sądu Administracyjnego była rozpatrywana na korzyść Wód Polskich.

W ciągu ostatnich kilku lat rachunki za wodę wzrosły aż o 60 proc. Póki co, nie ma informacji na temat tego, ile musieliby płacić mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Wody Polskie wskazują, że większość wniosków podwyżki trudno uznać za zasadne. "Samorządy proponują zbyt duże marże poprzez opłaty dzierżawne" - informuje prezez Wód Polskich, Przemysław Daca.

Przemysław Daca/YouTube @Lubartowa24.pl
Przemysław Daca/YouTube @Lubartowa24.pl
Przemysław Daca/YouTube @Lubartow24.pl

Prezes Wód Polskich poinformował, że każdy wniosek będzie dokładnie analizowany pod kątem zasadności proponowanych podwyżek cen wody.

Spodziewacie się, że dojdzie do podwyżek?

To też może cię zainteresować: Seniorzy znów będą mieli powody do radości. Emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. O ile więcej trafi do ich kieszeni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski zostanie ojcem po raz kolejny? To zdjęcie nie pozostawia wątpliwości

O tym się mówi: Są kolejne szczegóły ostatniego pożegnania książę Filipa. Ta wiadomość zadziwiła świat. O co chodzi