Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Fakt", specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog prof. Piotr Jankowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że spadku liczby chorych na Covid-19 należy spodziewać się najwcześniej za dwa tygodnie. Medycy, podobnie jak zwykli Polacy nie kryją obaw z tym związanych.

Duża liczba zakażeń koronawirusem

Czwartkowe statystyki zakażeń koronawirusem nadal są daleki od optymistycznych. Tylko 8 kwietnia potwierdzono 28 tysięcy zakażeń i poinformowano o śmierci ponad 900 osób. Prof. Jankowski ma nadzieję, że rekordy zakażeń i zachorowań nie będą już padać. Dużą nadzieję pokłada również w jeszcze sprawniejszym przebiegu procesu szczepień.

Prof. Piotr Jankowski/YouTube @MedExpressTV
Prof. Piotr Jankowski/YouTube @MedExpressTV
Prof. Piotr Jankowski/YouTube @MedExpressTV

Zmniejszenia liczby zakażeń zdaniem specjalisty należy spodziewać się za tydzień lub dwa tygodnie. Zdaniem prof. Jankowskiego szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, cierpiące na otyłość i cukrzyce. W ich przypadku przebieg Covid-19 jest cięższy. Wzrasta również ryzyko zgonu w skutek infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Jak się chronić przed zakażeniem

Szczególnie korzystne, nie tylko dla pacjentów z chorobami krążenia, jest przebywanie na świeżym powietrzu - oczywiście przy jednoczesnym unikaniu tłumów. Lekarz namawia do aktywności fizycznej na zewnątrz, jeśli tylko pozwolą na to warunki. Jeśli nie, warto skorzystać z rowerów stacjonarnych w domu.

Regularne ćwiczenia zdecydowanie zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, a także pomogą nam zwiększyć odporność przed infekcjami, także przed zakażeniem koronawirusem i ciężkim przebiegiem Covid-19.

Szczepionka Covid-19/YouTube @WP
Szczepionka Covid-19/YouTube @WP
Szczepionka Covid-19/YouTube @WP

Profesor Jankowski zachęcił również do przyjęcia szczepionki na Covid-19. Specjalista zapewnił, że są one bezpieczne i skuteczne. Chronią nas przed ciężkim przebiegiem Covid-19. Dodał, że paradoksalnie złe samopoczucie po przyjęciu szczepionki jest dobrym symptomem.

Skorzystacie z możliwości zaszczepienia?

To też może cię zainteresować: Wiadomo, gdzie spocznie Krzysztof Krawczyk. To będzie trudne pożegnanie, szczególnie dla żony artysty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Donald i Melania Trump przechodzą poważny kryzys małżeński? Ostatnie zachowanie byłej pierwszej damy USA podczas świąt mówi wszystko o tej sytuacji

O tym się mówi: Wyższe świadczenia emerytalne dla seniorów od stycznia? Ile więcej otrzymają emeryci