Jak podaje portal "Parenting", sezon komunijny rozpocząć ma się już niebawem. Wielu rodziców dzieci pierwszokomunijnych zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała uroczystość w tym roku. W związku z rosnącą lawinowo liczbą zakażeń uroczystości stają pod znakiem zapytania. Czy jest szansa na zorganizowanie Pierwszej Komunii?

Pierwsza Komunia w 2021 roku

Celebrowanie przystąpienia do Pierwszej Komunii już dawno przestało mieć charakter świętowania w wąskim gronie w zaciszu własnego domu. Wiele osób z dużym wyprzedzeniem rezerwuje sale na przyjęcia komunijne. W dobie epidemii koronawirusa Pierwsze Komunie Święte w takiej formie stają jednak pod ogromnym znakiem zapytania.

Wiele osób nadal nie wie, czego może się spodziewać w maju, kiedy udzielanych jest najwięcej Pierwszych Komunii. W ubiegłym roku, uroczystości te odbywały się indywidualnie lub w niewielkich grupach przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Wiele parafii i rodziców zdecydowało się na przesunięcie terminu Pierwszych Komunii.

Pierwsza komunia Św./Pixabay
Pierwsza komunia Św./Pixabay
Pierwsza Komunia Św./ Pixabay

Eksperci wskazują, że szczyt trzeciej fali przypadnie na początek kwietnia, choć sytuacja jest dynamiczna i żadnych scenariuszy nie da się wykluczyć. Wiele wskazuje na to, że i w tym roku niezbędne będzie przełożenie uroczystości na "bezpieczniejszy" okres. Ostateczne decyzje w tym zakresie będą jednak należały do poszczególnych diecezji.

Decyzja w sprawie Pierwszej Komonunii 2021 zapadła już w diecezji warszawsko-praskiej. Biskup Romuald Kamiński apeluje, żeby pamiętać przede wszystkim o aspekcie duchowym przygotowań, jakim jest uczestnictwo we mszy świętej. W tym celu biskup udzielił księżą zgody na odprawienie dodatkowej mszy świętej.

Pierwsza komunia Św./Pixabay
Pierwsza komunia Św./Pixabay
Pierwsza Komunia Św./ Pixabay

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, wskazuje, że w przypadku kiedy nauka w szkołach zacznie odbywać się w trybie zdalnym, wówczas należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii. W przypadku, gdy dzieci będą uczyły się stacjonarnie decyzję mają podjąć rodzice w porozumieniu z duchownymi.

Myślicie, że Pierwsze Komunie powinny odbyć się normalnie?

To też może cię zainteresować: Święta Wielkanocne w większym gronie? W tym roku nie mamy na nie szans. Będą obowiązywały limity

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Adam Małysz szczerze opowiedział o trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł. Wszystko stało się na oczach jego córki i żony. O co chodzi

O tym się mówi: TVP ujawnia taśmy z narady u Donalda Tuska w sprawie smoleńskiej. Co na nich zarejestrowano