Jak podaje portal "O2", w najbliższych dniach, pogoda nie będzie nas rozpieszczała. Należy spodziewać się mgieł, dużeg zachmurzenia, a miejscami nawet opadów śniegu. Choć aura daleka będzie od wiosennej, to temperatury sprzyjać będą rozprzestrzenianiu się kleszczy. Należy zachować ostroność, żeby nie narazić siebie, swojej rodziny ani swoich czworonożnych pupili na kontakt z kleszczami.

"Nie igraj z kleszczami"

Dużą popularnością w sieci cieszy się akcja "Nie igraj z kleszczami". Jej organizatorzy ostrzegają na Facebooku, że kleszcze wyruszają na żer już wtedy, kiedy temperatura wzrośnie do 6 stopni powyżej zera. A z takimi wartościami na termometrach będziemy mieli do czynienia w ciągu dwóch najbliższych dni.

"Nie igraj z kleszczami" to kampania edukacyjna, której celem jest promowanie wiedzy w zakresie Kleszczowego Zapalenia Mózgu. Aby uniknąć ugryzienia przez te pajęczaki należy unikać zarośli i wysokich traw. Na spacerach w lesie i na łąkach dobrze jest nosić długie spodnie i bluzy z długimi rękawami.

Warto również sięgać po preparaty odstraszające kleszcze, a po spacerze obejrzeć dokładnie siebie, swoich bliskich i zwierzęta. W razie znalezienia kleszcza należy go bezzwłocznie usunąć. Warto rozważyć również zaszczepienie się na Kleszczowe Zapalenie Mózgu.

Pogoda sprzyja pojawieniu się klesczczy

Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w poniedziałek na termometrach zobaczymy od 5 stopni w północnej części kraju, przez 6-7 stopni w przeważającej części kraju. Najcieplej będzie we Wrocławiu, gdzie temperatura wzrośnie do 8 stopni Celsjusza. Niewiele zmieni się we wtorek.

Pomimo wyższych temperatur, nie należy spodziewać się zbyt wielu chwil ze słońcem. Będzie pochmurno, możliwe są również opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwym oblodzeniami na drodze i mgłami, które będą ograniczały widzialność. W południowo-zachodniej Polsce mogą pojawić się intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Udało wam się do tej pory uniknąć kontaktu z kleszczami?

To też może cię zainteresować: Skuteczne patenty na czyste płytki i fugi w łazience. Jak szybko wyczyścić je domowymi sposobami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przed nami zmiana czasu zimowego na letni. Na kiedy przypada w 2021 roku i czy będziemy spać krócej, czy dłużej

O tym się mówi: Niepokojące zdjęcie Lecha Wałęsy ze szpitala obiegło media. Ludzie zapewniają o modlitwie. Co dolega byłemu prezydentowi