Jak podaje portal "Super Express", każdemu Polakowi urzędnicy Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) zadadzą szereg pytań dotyczących naszych dochodów, pobieranych świadczeń, mieszkania, a nawet języka w jakim mówią mieszkańcy naszego gospodarstwa domowego. Jeśli nie ujawnimy tych informacji, może na nas zostać nałożona kara.

Urzędnicy zapytają nas o wszystko

Rząd dowie się o nas wszystkiego. Będziemy pytani o to, jakie świadczenia pobieramy, z czego się utrzymujemy, a nawet z kim mieszkamy. Wszystko to odbędzie się w świetle prawa. Za niespełna miesiąc, 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku. Potrwa do 30 czerwca. Spis będą prowadzili rachmistrzowie GUS.

Urzędniczka/Pixabay
Urzędniczka/Pixabay
Urzędniczka/Pixabay

Z danych przekazanych przez GUS wynika, że do wzięcia udziału w badaniu zobligowane są wszystkie osoby fizyczne, które zamieszkują stale bądź czasowo w mieszkaniach, budynkach i wszelkich innych pomieszczeniach, które nie są mieszkaniami na terenie naszego kraju. Spisowi podlegają również osoby fizyczne nie posiadające miejsca zamieszkania. Pytania zadawane w czasie spisu będą dotyczyły między innymi wieku, płci, rodzaju pobieranych świadczeń, sposobu zarobkowania, wyznania, a także przyznależności etnicznej.

Dobrą informacją dla wielu osób będzie zapewne to, że każdy z nas będzie miał możliwość dokonania samospisu za pośrednictwem kwestionariusza dostępnego na stronie internetowej GUS. W pozostałych przypadkach spisu będą dokonywać rachmistrzowie GUS.

Urzędniczka/Pixabay
Urzędniczka/Pixabay
Urzędniczka/Pixabay

Za uchylenie się od obowiązku wzięcia udziału w spisie ludności grazi kara grzywny, sięgająca nawet 5 tysięcy złotych. Informacje pozyskane w czasie spisu powszechnego objęte są tajemnicą statystyczną.

Pełną listę tego, o co będziemy pytanie w czasie spisu znajdziecie tutaj.

To też może cię zainteresować: Kiepskie wieści dla milionów polskich obywateli. Rząd szykuje nowy podatek, który ma dotknąć popularny sprzęt. Wzrost cen może być ogromny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak czuje się obecnie książę Filip? Hospitalizacja męża królowej Elzbiety II trwa. Informacje na temat stanu teścia przekazała Camilla Parker Bowles

O tym się mówi: Maryla Rodowicz ujawniła potężny błąd związany ze szczepionkami! Czy gwiazda nie zostanie zaszczepiona? Artystka ujawnia absurd sytuacji