Każdy powinien pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, aby uchronić siebie i innych. Co czeka na Polaków w najbliższym czasie?

Podczas ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje na temat najnowszych ograniczeń, które obowiązywać będą już od dzisiaj, czyli soboty 24 października.

Jakie zmiany wprowadzono?

screen Google

Zgodnie z decyzja rządu, od 24 października cała Polska znalazła się w strefie czerwonej. Wygląda na to, że scenariusz sprzed kilku miesięcy się powtarza. Ten okres może być trudnym dla milionów osób.

Należy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa od razu po tym, jak opuścimy miejsce zamieszkania. Za nieprzestrzeganie tej zasady można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.

Oprócz tego, dzieci do 16. roku życia w godzinach 8:00-16:00 mogą wychodzić z domu jedynie pod opieką dorosłych, a osobom powyżej 70. roku życia zaleca się wychodzenie z domów jedynie w pilnych sytuacjach. Na dodatek, trzeba pamiętać o godzinach dla seniorów (które nie obowiązują w weekendy).

Uczniowie szkół podstawowych klas 4-8 od poniedziałku 26 października przechodzą na nauczanie całkowiecie zdalne. Jednak przedszkola działają bez zmian.

Lokale gastronomiczne zostają zamknięte, a dania będą mogli serwować jedynie na wynos. Targi, wystawy, kongresy czy konferencje mogą być organizowane pod warunkiem, że zostaną dotrzymane środki bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Zmiany wprowadzona także w transporcie publicznym – w tramwajach czy autobusach może być zajętych jedynie 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich. Zostaną zamknięte siłownie, baseny, kluby nocne, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać wyłącznie bez publiczności.

Nie ominięto również kościół – podczas mszy na 7m2 przypada 1 osoba, a wszyscy wierni powinni mieć założone maseczki. Zakazano także organizowanie imprez okolicznościowych, a zgromadzenia mogą liczyć najwięcej 5 osób.

W sklepach do 100 m2 przebywać może 5 osób na jedną kasę, a w większych – jedna osoba na 15m2.

Seniorom zaleca się nieopuszczanie domów, jeśli nie ma takiej konieczności. Jednak wprowadzono godziny seniorskie – między 10:00 a 12:00, aby osoby starsze mogły wyjść na zakupy czy do apteki.

Jak informował portal „Życie.pl”: Ministerstwo Zdrowia wydało statystykę koronawirusu na dzień dzisiejszy. Statystyki nie naprawiają optymizmem

Przypomnij sobie: Szykują się duże zmiany dla emerytów i rencistów, nikt się tego nie spodziewał. Pieniądze dla seniorów będą dostarczane w zupełnie inny sposób

Portal „Życie.pl” pisał również: Pracowniki medyczne są zaniepokojeni. Stan jest trwożny. Pomoc może każdy