Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby były naprawdę smaczne i jędrne, warto stosować się do kilku prostych zasad. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego ogórki czasem są puste w środku i jak temu zapobiec.


Ogórki małosolne, podobnie jak kiszone, doskonale wzmacniają nasz organizm i zwiększają jego odporność. Dzięki zawartości acetylocholiny mogą pomóc w regulowaniu ciśnienia krwi, informuje Smaker.

Lekarze wskazują, że ich spożywanie pozwala walczyć z wahaniami nastrojów, rozdrażnieniem oraz depresją. Szczególnie zaleca się je osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ pobudzają trawienie i poprawiają przemianę materii. Dodatkowo mają zaledwie 11 kcal w 100 gramach, więc możemy zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia.


Podstawową różnicą między ogórkami małosolnymi a kiszonymi jest czas kiszenia. Ogórki, które spędziły w solance mniej niż 3 dni, uznaje się za małosolne. Po tym czasie stają się już kiszonymi.


Sekret smaku naszych przetworów tkwi w zalewie. Zbyt słaba solanka sprawi, że ogórki nie ukiszą się odpowiednio i będą narażone na zepsucie. Z kolei zbyt mocna zalewa sprawi, że będą niejadalne. Złota proporcja to jedna duża, czubata łyżka soli na każdy litr wody. Dzięki temu każda partia ogórków będzie idealna.


Najczęstszym powodem, dla którego ogórki są puste w środku, jest ich zbyt duża wielkość. Inną przyczyną może być to, że zbyt długo czekały na przetworzenie. Ogórki składają się głównie z wody, dlatego z upływem czasu więdną i tracą swoją masę, co prowadzi do powstawania dziur. Ważne jest, aby unikać ogórków o ciemnej skórce, ponieważ mogą zawierać zbyt dużo nawozów sztucznych.


Aby ogórki nie były puste w środku, warto przestrzegać kilku zasad:


Wybieraj Świeże Ogórki: Kupuj ogórki świeże, jędrne, nieuszkodzone i niezbyt wyrośnięte. Najlepiej przetwarzać je od razu po zakupie.


Moczenie w Zimnej Wodzie: Przed kiszeniem, namocz ogórki w zimnej wodzie, aby były jędrniejsze.


Przechowywanie: Przechowuj przetwory w zimnym i zacienionym miejscu.


Ciasne Upychanie w Słoiku: Ciasno układaj ogórki w słoiku, aby uniknąć pustych przestrzeni.


Przygotowując ogórki, pamiętaj o dodatkach. Mogą one być różnorodne, w zależności od tego, jaki smak chcesz uzyskać. Możesz dodać ostre papryczki, zioła, liście krzewów lub drzew.

Wybierz przepis, który najbardziej ci odpowiada i ciesz się pysznymi, jędrnymi ogórkami przez cały rok.


Ogórki małosolne i kiszone to skarb polskiej kuchni. Dzięki kilku prostym zasadom, twoje przetwory będą zawsze udane i pełne smaku.