Przeszłość nie chce dać mi spokoju. To sąsiadka mojej matki, dzwoni z mojego rodzinnego miasta, prosząc mnie o natychmiastowy przyjazd. Dzwoni już trzeci dzień, a ja wciąż nie mogę zdecydować się na odpowiedź.

Moja matka jest chora, a jedyną osobą, która się nią opiekuje, jest ta sąsiadka. Nie opuszcza jej tylko dlatego, że nie może przejść obojętnie obok osoby w trudnej sytuacji. Gdyby tylko wiedziała, że moja mama sama doprowadziła się do takiej sytuacji. Najpierw zrujnowała swoje życie, a teraz chce przejąć moje...

Nie wiem, co robić. Teraz mieszkam w Niemczech, mam dwójkę pięknych dzieci, wspaniałego męża i przytulne mieszkanie, kupione za uczciwie zarobione pieniądze. Właśnie znalazłam wymarzoną pracę, bo bez znajomości języka musiałam sobie radzić, pracując na pół etatu w hotelach i restauracjach.

Nie zamierzam zostawiać rodziny dla mamy. W naszej rodzinie mój brat jest małym chłopcem mojej mamy, a ja jestem małą dziewczynką mojego taty. Mama zawsze mówiła, jakby dla żartu, że bardziej kocha Radka. Śmialiśmy się nawet z tego, że prawie karmi go łyżeczką.

Dla mnie jako małej dziewczynki to nie był problem, bo miałam tatę. Ale tata dostał zawału. Straszna żałoba w naszej rodzinie, nikt nawet nie wyobrażał sobie, jak coś takiego mogło się stać.

Ale wiem, że tej nocy był zdenerwowany, bo często kłócił się z mamą i ten dzień nie był wyjątkiem. Nie wiem, jak ona się z tym czuje, czy obwinia się za to. Wiem tylko, że od tego momentu moje dzieciństwo się skończyło.

Mama nadal opiekowała się Radkiem, a mnie zostawiała samą sobie. Zawsze czułam, że przeszkadzam jej swoją obecnością. Nie mogę powiedzieć, że była na mnie bardzo zła. Czasami się irytowała. Nie karciła mnie ani nie pouczała, nawet jeśli wydawało mi się, że na to zasłużyłam.

A potem cieszyłam się z takiej postawy, nie zdając sobie sprawy, że to czysta obojętność. Co zrobić, gdy matka jest nadopiekuńcza wobec syna? Oczywiście w przypadku Radka historia była dokładnie odwrotna: dręczyła go w każdej wolnej chwili.

Czy jadł, czy był ciepło ubrany, czy odrobił lekcje, jaka dziewczyna do niego dzwoniła, czy był chory. Nie pozwoliła mu mieszkać w akademiku, argumentując, że płaci za jego studia, a na akademik jej nie stać.

Tak się złożyło, że nasze drogi — moje, mojej mamy i Radka — rozeszły się dawno, dawno temu. Mając pracę na pół etatu, zamieszkałam z koleżanką i płaciłyśmy za wszystko po połowie. Uczyłam się pilnie, bo wiedziałam, że jestem zdana na siebie i nikt nie będzie torował mi drogi w życiu.

I nawet jakoś przyzwyczaiłam się do bycia sama, dopóki nie poznałam mojego pierwszego męża, a to... zmieniło absolutnie wszystko. Tak, to była miłość od pierwszego wejrzenia!

Nigdy wcześniej nie byłam w tak poważnym związku. Szybko zdecydowaliśmy się na ślub. Jak większość ludzi, myśleliśmy, że nasze uczucia nigdy się nie zmienią. Mieszkaliśmy w wynajętym mieszkaniu jako bardzo zwyczajna młoda rodzina.

Ale po półtora roku związek zaczął się rozpadać na naszych oczach: nie było już nic z dawnej pasji, nawet zwykłego ludzkiego zrozumienia. Mój mąż zaczął pić, wychodzić z domu i warczeć na mnie z byle powodu.

W rezultacie musiałam pilnie spakować swoje rzeczy i wyprowadzić się, ponieważ nie mogłam dłużej tolerować takiej postawy. Znalazłem się w takiej sytuacji, że po raz pierwszy nie miałam dokąd pójść poza domem.

Dobrze, że nie było dzieci, bo inaczej nie wyobrażam sobie, co bym zrobiła. W końcu sytuacja zmieniła się na gorsze.

Mama nadal mieszkała w tym samym miejscu, Radek nigdy się nie wyprowadził. Poza tym ożenił się i sprowadził do domu swoją żonę. Więc kiedy moja mama zobaczyła mnie z torbami na progu, oczywiście nie była zadowolona.

Przez długi czas strofowała mnie za to, że nie uratowałam małżeństwa, że wyskoczyłam za pierwszego napotkanego mężczyznę. I delikatnie zasugerowała, że po prostu nie ma dla mnie miejsca w domu i nie może eksmitować młodej rodziny.

Z czasem Radek się rozpił, nie układało się mu w małżeństwie. Gdyby nie stara przyjaciółka mamy, która udzieliła mi schronienia na całe sześć miesięcy, nie wiem, dokąd bym poszła.

Nie miałam żadnych oszczędności, moi przyjaciele z mężem byli wzajemni. Ciężko było się pozbierać i zerwałam więzi z matką, wciąż nie mogę zapomnieć jej zdystansowanej miny, gdy zobaczyła mnie na progu.

Szczerze mówiąc, mogłam wyprowadzić się od cioci Niny dużo wcześniej, ale była dla mnie bardzo miła i pozwoliła mi zostać dłużej, żebym mogła trochę zaoszczędzić. A miałam na co oszczędzać, bo nie zamierzałam dłużej zostać w tym mieście ani w tym kraju.

Gdy tylko oprzytomniałam, szybko zdałam sobie sprawę, że samotnie i z tak niską pensją będę oszczędzała na mieszkanie do końca życia. Tak więc, pomimo mojego świetnego wykształcenia, zdecydowałam się wyjechać do Niemiec, aby pracować fizycznie.

Teraz mogę śmiało powiedzieć, że była to najlepsza decyzja w moim życiu. To właśnie tam, za granicą, znalazłam bratnią duszę i zbudowałam prawdziwą rodzinę. Teraz mam dwójkę pięknych bliźniaków i zamierzam kochać ich równie mocno.

Kilka dni temu jednak mój idealny obraz świata znów pękł. Sąsiadka bije na alarm, prosi o przyjazd, bo matka nie pracuje ze względów zdrowotnych. Nawet po zakupy nie może wyjść.

A ja nie mam pojęcia, co teraz zrobić. Całe życie próbowałam uciec od tego koszmaru, a teraz moja mama jest nieszczęśliwą osobą, a ja samolubną córką, która nie chce opiekować się swoim jedynym rodzicem i leniwym bratem.

Co robić? Nie jestem gotowa porzucić dla niej mojej rodziny. Sprowadzić ją tutaj? I tak musiałabym wyjechać, załatwić jej paszport, zrezygnować z pracy, którą właśnie dostałam.

A nawet gdybym to zrobiła, znowu mieszkać z nią w jednym domu? Kiedy dopiero co urodziłam dzieci? Przez ostatni dzień nie mam odwagi odpowiedzieć sąsiadce.

Mąż pociesza mnie, że stać nas na opiekunkę, która się nią zajmie, posprząta i zrobi zakupy. To prawda, ale nadal czuję się winna, a to nie rozwiąże problemu z moim bratem. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?