Jakie kluczowe informacje należy mieć na uwadze, składając rozliczenie podatkowe za ubiegły rok? Jak dokonać przesłania PIT-u przez internet?

Nowy rok przynosi tradycyjny okres rozliczeń podatkowych. Podatnicy powinni złożyć swoje deklaracje w ustalonym terminie - od 15 lutego do 30 kwietnia. Usługa e-PIT oferuje wstępnie przygotowane deklaracje PIT. Jest to obecnie najczęściej wybierana metoda przesyłania deklaracji podatkowych. Ministerstwo Finansów podaje, że "w rozliczeniu za rok 2022 podatnicy przesłali prawie 12 milionów deklaracji za pośrednictwem e-PIT, a kolejne 8 milionów przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 miliona, czyli około 6 procent, zdecydowało się na wersję papierową".

e-PIT 2024. Jak złożyć deklarację podatkową online?

Osoby chcące złożyć deklaracje PIT za 2023 rok przez e-PIT, powinny skorzystać z tej usługi dostępnej na stronie rządowej podatki.gov.pl. Następnie konieczne jest zalogowanie się do systemu - dostępnych jest pięć metod logowania: za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, aplikacji mObywatel, bankowości internetowej lub danych podatkowych.

Wstępnie uzupełniona deklaracja PIT za rok 2023 będzie dostępna w sekcji "bieżące dokumenty". Ważne jest, by pamiętać, iż niektóre przysługujące ulgi i odliczenia mogą nie być w niej uwzględnione - w takim przypadku należy je dodać samodzielnie. System e-PIT pokaże również kwotę ewentualnego zwrotu podatku lub należności.

Warto sprawdzić, czy dokumenty przygotowane przez urząd skarbowy są poprawne i nie zawierają błędów, np. nieprawidłowego numeru konta bankowego czy danych osobowych. Jeśli dane są zgodne, podatnik może zaakceptować i złożyć deklarację. W e-PIT istnieje możliwość modyfikacji formularza. Osoby, które zechcą zmienić dane, sposób rozliczenia lub inne informacje, będą kierowane przez cały proces w przeglądarce. Po dokonaniu zmian można zaakceptować i wysłać deklarację do urzędu skarbowego. Można również odrzucić formularz PIT i skorzystać z innej opcji rozliczenia, np. złożenia papierowej deklaracji w urzędzie skarbowym.

Jakie deklaracje można złożyć online w 2024?

Możliwość składania deklaracji przez internet była dotychczas dostępna dla osób rozliczających się z wykorzystaniem niektórych formularzy. W 2024 roku Ministerstwo Finansów udostępniło tę opcję dodatkowej grupie podatników, w tym osobom prowadzącym działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej (również z zawieszoną działalnością), które mogą rozliczać się przy użyciu formularzy PIT-36L, PIT-28 i PIT-36.

Zwrot podatku PIT: Kiedy można się go spodziewać?

Decydując się na elektroniczne rozliczenie podatku za rok 2023, nie tylko ułatwiamy sobie proces przekazywania dokumentów, ale również skracamy czas oczekiwania na ewentualny zwrot nadpłaconych podatków. Zgodnie z informacjami podanymi przez ministerstwo finansów, termin oczekiwania na zwrot podatku dla osób rozliczających się drogą elektroniczną to maksymalnie 45 dni. W przypadku, gdy rozliczenie odbywa się za pośrednictwem formularzy w wersji papierowej, czas ten może wydłużyć się aż do trzech miesięcy.

Termin finalny na złożenie deklaracji podatkowej PIT upływa 30 kwietnia 2024 roku. Warto podkreślić, że dokumenty, które nie zostaną przez podatników zaakceptowane lub odrzucone do tego dnia, system automatycznie uzna za zatwierdzone. Należy jednak zaznaczyć, że automatyczna akceptacja dotyczy wyłącznie zeznań PIT-37 i PIT-38. Deklaracje PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L wymagają aktywnej akceptacji ze strony podatnika.