Uwaga! Niezwykle ważna informacja dla niemalże wszystkich osób pracujących. W związku z rozpoczęciem nowego roku wiele osób zastanawia się nad składaniem oświadczenia PIT – a ta kwestia, jak zawsze, bywa problematyczna i enigmatyczna dla tysięcy Polaków. Zastanawiający jest także PIT-2. Kiedy i kto musi go złożyć, a także czym jest owy PIT. To niezwykle ważne, od nowego roku zaszły spore zmiany, które mogą zainteresować wiele osób... O co chodzi?

Jak powszechnie wiadomo, rozpoczęcie każdego nowego roku wszystkim pracującym kojarzy się z jednym - składaniem oświadczenia PIT. Jest to przykry obowiązek, który zdecydowanej większości osób przysparza wielu problemów, gdyż osoby nie znające się na księgowości mogą mieć naprawdę trudno wypełnić owy dokument.

Ostatnio Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że spore zmiany zaszły w PIT-2. Czym jest to oświadczenie?

PIT-2 – dla kogo oraz kiedy można składać?

PIT-2 jest podpisywane przez pracownika wtedy, kiedy wyraża on zgodę na to, aby jego pracodawca uwzględniał kwotę wolną od podatku podczas wyliczania zaliczek na podatek. Dotychczas miesięczne odliczenie wynosiło nieco ponad 40 złotych, dlatego mało kto się na nie decydował.

Od tego roku zaś będzie wynosić aż 425 złotych! Ministerstwo Finansów zapewnia, że owe oświadczenie powinno się składać podczas podpisywania umowy, lecz nie ma takiego obowiązku - można to zrobić później.

- Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika) – brzmi oświadczenie.