Jak podaje portal "ABC Zdrowie", pierwsze symptomy możliwości pojawienia się u nas udaru mózgu mogą pojawić się nawet 10 lat przed jego wystąpieniem. Za taki objaw uznać można pogorszenie się u nas funkcji poznawczych. Wyniki analiz specjalistów z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie zostały zaprezentowane w czasopiśmie "Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry".

Pogorszenie funkcji poznawaczych a udar

Naukowcy przeanalizowali dane dotycząc funkcji poznawczych oraz codziennego funkcjonowania 1662 osób, u których wystąpił udar porównując je z danymi osób, które nie doznały udaru. W obu przypadkach pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem. Dane dotyczące każdej osoby z udarem zostały porównane z danymi trzech osób, które nie przeszły udaru, a były w tym samym wieku i tej samej płci.

Udar mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla Pacjentów
Udar mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla Pacjentów
Udar mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla Pacjentów

Analiza pozwoliła wysnuć wniosek, że u osób, które doświadczyły udaru, funkcje poznawcze i codzienne funkcjonwanie uległy pogorszeniu już 10 lat przed wystąpieniem udaru. Mowa tu o takich funkcjach poznawczych jak np. koncentracja, funkcje językowe, uczenie się, czy zapamiętywanie. Badano również czas reakcji, kordynację, sprawność ruchową i ewentualne problemy w czasie wykonywania codziennych obowiązków.

Zdaniem autorów badania "uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu".

Dane były zbierane na łącznej grupie 14 712 osób przez holenderskich naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie i obejmowały okres od 1990 do 2018 roku.

Co sądzicie o wnioskach wysnutych przez naukowców?

To też może cię zainteresować: Bliźniaczki porozumiewają się bez słów, a każda z nich widzi też oczami siostry. Jak to możliwe

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy wariant delta uniemożliwi uczniom powrót do szkół? Minister edukacji Przemysław Czarnek przedstawił możliwe scenariusze

O tym się mówi: Żona Dariusza Szpakowskiego komentuje skandal wokół znanego komentatora. Wyznała, co myśli o całej sprawie