Czy ślimaki, które pojawiły się w naszym ogrodzie czy na działce to wyłącznie szkodniki, których trzeba się pobyć jak najszybciej? Okazuje się, że nie. Pojedyncze osobniki nie powinny nas niepokoić, gdyż mają wiele zalet dla środowiska – ich istnienie zapewnia tworzenie się żyznej ziemi kompostowej, posilają się martwymi resztkami roślin i niedużych zwierząt.

Duże znaczenie ma tutaj również gatunek, gdyż wrogami są ślimaki nagie, bez „domku” – zwłaszcza pomrowy, pomrowiki i śliniki. Takich rodzajów ślimaków jak winniczek czy zaroślarka pospolita lub ślimak gajowy nie trzeba się obawiać.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu i dlaczego się w nim pojawiają? Są proste sposoby na pożegnanie ich na długi czas

Okazuje się, że ślimaki z pewnością zawitają na naszą ziemię, jeśli rosną w ogrodzie takich rośliny jak dalie, funkie, kapusta, sałata, marchew, truskawki i maliny. Ślimaki szczególnie lubują się młodych pędach i płatkach kwiatów. Potrafią ogołocić roślinę aż do łodygi. Zjadają również owoce i warzywa, a także liście roślin, co prowadzi do ich chorób.

Nie trzeba jednak posuwać się do zabijania ślimaków, aby się ich pozbyć z ogrodu. Warto pamiętać, że pełnią również bardzo pożyteczną rolę. Zamiast oprysków chemicznych warto wykorzystać domowe sposoby.

Warto wykorzystać naturalne bariery w dostępie ślimaków do roślin. Np. wysypać otoczenie popiołem drzewnym. Jednak warstwy popiołu trzeba uzupełniać po każdym deszczu, gdyż to mało trwałe rozwiązanie.

Doskonałe są również pokruszone skorupki jaj czy żwirek. Ślimaki nie lubią suchych powierzchni, gdyż utrudniają im one przemieszczanie się. Podlewając rośliny, warto robić to precyzyjnie, aby pozostawiać suche przestrzenie między nimi.

Dobre rozwiązanie to sadzenie i wysiewanie roślin, które działają odstraszająco na ślimaki. Jak wyjaśnia serwis Styl, są to szałwia, tymianek, majeranek, cebula i czosnek. Muszą się one znajdować blisko rabat z lubianymi przez ślimaki roślinami.

Ślimak/Youtube @Lens Vision Studio

Jak informował portal "Życie": ARTUR ORZECH WKRÓTCE WRÓCI DO PRACY? DZIENNIKARZ POINFORMOWAŁ W SIECI O NOWOŚCIACH W ŻYCIU ZAWODOWYM. JUŻ WKRÓTCE POPROWADZI AUDYCJĘ W ZNANYM RADIU

Przypomnij sobie: TAJEMNICA ZAGINIĘCIA MADELEINE MCCANN NARESZCIE ZOSTANIE ROZWIANA? NAJNOWSZE USTALENIA PRZYPRAWIŁY WSZYSTKICH O GĘSIĄ SKÓRKĘ! RODZICE BARDZO PORUSZENI

Portal "Życie" pisał również: WAŻNE SPOSOBY DLA KOCHAJĄCYCH TRUSKAWKI! LEPIEJ WIEDZIEĆ, JAK MYĆ, SZYPUŁKOWAĆ I ZACHOWAĆ ŚWIEŻOŚĆ OWOCÓW NA DŁUŻEJ. CZERWIEC TO CZAS NA TRUSKAWKI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: WAŻNE ZMIANY, KTÓRE DOTKNĄ MILIONY POLAKÓW. NA POCZĄTKU 2022 ROKU POJAWIĄ SIĘ ISTOTNE NOWOŚCI W PRAWIE SPADKOWYM. NIE WSZYSCY BĘDĄ MOGLI DZIEDZICZYĆ