To będzie zupełna nowość w prawie spadkowym. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało niezwykle ważne zmiany w kwestii dziedziczenia. Okazuje się bowiem, że nie ma podstaw do tego, aby po zmarłym dziedziczyli dalecy jego krewni. Właśnie przez to najbliżsi spadkodawcy niejednokrotnie musieli długo czekać na rozstrzygnięcie postępowania spadkowego.

Ministerstwo zapowiedziało istotne zmiany już na początek 2022 roku, gdyż resort pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry już poinformował o projekcie nowelizacji Kodeksu cywilnego. Ma on się doczekać publikacji już w najbliższych dniach.

Poważne zmiany w prawie spadkowym. Majątku nie będą mogli dziedziczyć dalecy krewni spadkodawcy. Zmiany już na początku 2022 roku

Podstawową zmianą ma być ograniczenie kręgu spadkobierców, którzy dziedziczą na mocy ustawy. Dziś są sytuacje, gdy uprawnione do dziedziczenia są np. stryjeczne i cioteczne wnuki, gdy jeden z dziadków spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, czyli dnia śmierci. Resort stwierdził, że jest to zbędne, gdyż najczęściej chodzi o ludzi, którzy praktycznie w ogóle nie znali zmarłego.

Mowa o nowelizacji przepisu art. 934 par. 2 i 3 kodeksu cywilnego.
„[To] doprowadzi do usunięcia z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania dalekich krewnych, z którymi więź często jest znikoma albo w ogóle nie powstała, przy pozostawieniu swobody testowania i wyrażenia woli przez spadkodawcę, gdy jest ona odmienna od założenia poczynionego przez ustawodawcę” – czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Sprawiedliwości, cytowanym przez serwis Money.

W ten sposób znacząco skrócone zostaną postepowania o stwierdzenie nabycia spadku. Skorzystają na tym także sądy, w których dojdzie do ograniczenia liczby spraw o uchylenie skutków prawnych m.in. niezłożenia wniosków odrzucających spadek itp.

Dodatkowo, wiadomo, że dodana zostanie do nowelizacji ustawy przesłanka o niegodności dziedziczenia. Mowa o uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy.

Jak informował portal "Życie": PRZYBRANA CÓRKA KRZYSZTOFA KRAWCZYKA POSTANOWIŁA PRZERWAĆ MILCZENIE. ZDRADZIŁA PRAWDĘ O RELACJACH ŁĄCZĄCYCH GO Z ARTYSTĄ I JEGO ŻONĄ EWĄ KRAWCZYK

Przypomnij sobie: WOJCIECH GLANC ZDRADZIŁ, CO NAS CZEKA W NAJBLIŻSZYCH MIESIĄCACH. BARDZO NIEPOKOJĄCE. "TO CHWILOWE ROZLUŹNIENIE JEST ZAPOWIEDZIĄ CZEGOŚ POTWORNEGO"

Portal "Życie" pisał również: MARTA MANOWSKA NIE KRYJE SWOJEGO SZCZĘŚCIA. WRESZCIE DOCZEKAŁA SIĘ ŚLUBU. KIM JEST PARA MŁODA? WZRUSZAJĄCE ZDJĘCIA Z CEREMONII

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: INTERNETOWE PRZEKOMARZANIA KORONIEWSKIEJ I DOWBORA. PODZIELILI SIĘ WYJĄTKOWYM, ARCHIWALNYM ZDJĘCIEM. FANI NIE SĄ ŁASKAWI DLA DZIENNIKARZA