Widmo Brockena, zwane także antykoroną, chwałą, łukiem Brockena lub widmem gór, to mocno powiększony cień, który obserwator rzuca, gdy słońce jest nisko, na górne powierzchnie chmury, które są poniżej góry, na której stoi obserwator.

"Anioł na niebie"

Pozorne powiększenie rozmiaru cienia jest złudzeniem optycznym, które pojawia się, gdy obserwator ocenia, że ​​cień na stosunkowo pobliskich chmurach znajduje się w tej samej odległości, co odległe obiekty lądowe widziane przez szczeliny w chmurach.

Zjawisko to jest często obserwowane na szczytach gór, ale jest odnotowywane w literaturze ze szczególnym uwzględnieniem Brocken, szczyt w górach Harz w Niemczech, gdzie widmo Brocken czasami daje spektakularne efekty.

Cień obserwatora jest często otoczony kolorowymi pasmami lub pierścieniami, które są wynikiem dyfrakcji światła słonecznego przez kropelki wody w chmurze. Zjawisko tęczowych pasm wokół cienia na chmurze jest również często obserwowane w przypadku samolotów lecących w świetle słonecznym nad warstwą chmur.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ciało kobiety miało być poddane kremacji. Nagle przerwano procedurę. Co się stało

Zerknij tutaj: Lara Gessler zrobiła bardzo szczere i bolesne wyznanie. Wzruszająco o staraniach o dziecko

Nie przegap też tego: Małgorzata i Radosław Majdanowie zdobyli się na szczere wyznanie. Zabrali głos w sprawie chrztu Henia. Nie szczędzili gorzkich słów