Kiedy możesz sięgnąć i zerwać pikantne zioła lub pomidory do sałatki z własnego ogrodu, mimowolnie zaczynasz spożywać coraz więcej zdrowej żywności.

Do ogrodu przy mieszkaniu wybraliśmy łatwe w pielęgnacji rośliny. Najłatwiej jest kupować je jako sadzonki i nie mieszać z nasionami.

Cebula

Każdy z nas ma ochotę wiosną na cebulkę. Można ją wyhodować w domu. Nie zawsze jest to wygodne w użyciu, ale można ją zasadzić w donicy i już wkrótce otrzymać świeżą, zieloną cebulę do sałatki. Możesz posadzić kilka małych cebul w dużej donicy albo jedną w małej.

Przyprawy

Po pierwsze są bardzo zdrowe, a po drugie świetnie pachną, zwłaszcza po podlaniu lub spryskaniu. Powietrze w mieszkaniu natychmiast staje się świeże i orzeźwiające, jeśli na parapecie znajduje się garnek pikantnych ziół.

Bazylia.

Można używać ją do sałatek. Na rynkach sprzedaje się zbyt duże pęczki bazylii, często więdną zanim znajdziesz okazję do ich użycia, ale oderwanie kilku liści z rośliny z doniczki jest świetną opcją.

Bazylia rośnie do późnej jesieni, ale gdy dzień staje się znacznie krótszy niż noc, żółknie i przestaje rosnąć. Dlatego w następnym roku trzeba zasadzić nową.

Bazylia uwielbia dobre oświetlenie i obfite podlewanie.

Rozmaryn.

W ogrodzie rozmaryn nie zimuje, ale w ciepłym mieszkaniu - jak najbardziej. Dlatego warto od razu zasadzić go w doniczce, a gdy zrobi się cieplej, postawić na balkonie. Rozmaryn uwielbia słońce, warto go umieszczać w najbardziej oświetlonych zakątkach mieszkania, szczególnie zimą. Latem roślina kocha ciepło, ale zimą uwielbia chłód, wtedy dobrze zakwitnie.

Pietruszka.

Jest prosta w pielęgnowaniu spokojnie toleruje półcień. Ponadto rośnie bardzo szybko. Pietruszkę można sadzić w pęczku, wtedy zapuści korzenie.

Mięta.

Mięta uwielbia wilgoć i rozproszone światło słoneczne. Wskazane jest, aby nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w środku dnia, a także często ją spryskiwać. Korzenie mięty nie rosną na głębokość, ale na szerokość, więc potrzebują szerokich pojemników do sadzenia z dobrym systemem drenażowym.

Mięta może spokojnie zimować w mieszkaniu, na parapecie. Wtedy należy ją mniej podlewać, ponieważ spowalnia wzrost pędów.

Tymianek.

Możesz zrobić herbatę z tymiankiem i użyć go też do gotowania mięsa - to uniwersalne, bardzo aromatyczne zioło. I proste w obsłudze. Najważniejsze jest umiarkowane podlewanie i niezamarzanie zimą. Tymianek uwielbia słońce i ciepłą bryzę, dlatego najlepiej trzymać go w południowej lub zachodniej części domu.

Laur.

Roślinę, która dostarcza nam pikantnych suchych liści do zupy i marynat, nazywamy laurową szlachetną. Na co dzień dobrze rośnie w przydomowym ogrodzie. Laur toleruje cień, ale uwielbia też rozproszone światło. Uwielbia chłód i umiarkowane podlewanie zimą, latem - obfite.

Pomidory koktajlowe

Na parapecie można uprawiać prawdziwe pomidory. Najlepsze ze wszystkich małych - koktajlowe. Specjalne odmiany przeznaczone na balkony mają tylko 15 centymetrów wysokości i są całkowicie pokryte pomidorami. Najważniejsze jest, aby podlewać je z umiarem i trzymać w wentylowanym, ciepłym pomieszczeniu, ale jednocześnie unikać bezpośredniego światła słonecznego na liściach rośliny. Aby pomidory dawały obfite zbiory, należy pozbyć się pasierbów - pędów bocznych.

Czerwona papryka

Na balkonie można sadzić zarówno słodką, jak i ostrą paprykę. Ale jest ważne rozgraniczenie: ostrej i słodkiej papryki nie można trzymać w pobliżu, lepiej jest rozłożyć je razem do różnych pomieszczeń, w przeciwnym razie słodka papryka szybko stanie się gorzka.

Ważne jest, aby nie dopuścić do zimna - roślina nie lubi mrozu. Warto podcinać korzenie, aby nie rosły zbyt wysoko, podlewać umiarkowanie i umieścić w półcieniu. Lepiej, aby papryka nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rukola

Nadszedł czas, aby posadzić rukolę na balkonie. Gdy urośnie, zachwyci Cię świeżym smakiem i witaminami. Roślina jest bardzo łatwa w hodowli. Nasiona wrzucamy do ziemi, nie trzeba ich wcześniej moczyć, następnie lekko spryskujemy rozpylaczem, posypujemy cienką warstwą ziemi, ponownie zwilżamy, przykrywamy polietylenem i czekamy. Kiedy się podniesie, należy ją umieścić w oświetlonym miejscu, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym, podlewać co drugi dzień.

Około miesiąca po posadzeniu możesz już zrobić pierwszą sałatkę z rukoli.

To też może cię zainteresować: Córka Kasi Kowalskiej czuje się znacznie lepiej po zdrowotnych perturbacjach. Jak teraz wygląda Ola

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski przeżywa trudne chwile. Wciąż nie poradził sobie z tą ogromą stratą. O co chodzi

O tym się mówi: Odszedł Bronisław Cieślak. Ewa Florczak zdradziła, jaki był naprawdę znany aktor