Ten tydzień nie jest najlepszy do oglądania gwiazd. Dlaczego nie? Nasz satelita osiągnął wczoraj fazę „pierwszego kwartału”, co oznacza, że ​​był oświetlony w 50% i już bardzo jasny o zachodzie słońca.

Na co zwrócić uwagę w najbliższym czasie

W związku z tym ma tendencję do wybielania nocnego nieba, problem, który pogarsza się wraz z upływem tygodnia i praktycznie niszczy sobotnią doroczną „ Godzinę dla Ziemi ”, podczas której gasną światła, przynajmniej jako szansa na obserwację gwiazd.

Jako jeden z 12 księżyców w pełni, które można podziwiać każdego roku, marcowy księżyc został przez rdzennych Amerykanów nazwany Księżycem Robaka, ponieważ w tym czasie pojawiają się "odlewy dżdżownic".

Ale kiedy i jak możesz to zobaczyć? Tutaj zebraliśmy kompletny przewodnik po Księżycu, jedynym naturalnym satelicie Ziemi oraz największym i najjaśniejszym obiekcie na naszym nocnym niebie, który od wieków oczarowuje i inspiruje ludzkość.

Następna pełnia księżyca, zwana inaczej Księżycem Robaka, ma uświetnić nasze niebo 28 marca, osiągając swój oficjalny szczyt o 19:48. Jak często zachodzi pełnia księżyca? Pełnia księżyca występuje co 29,5 dnia i jest wtedy, gdy Księżyc jest całkowicie oświetlony promieniami słonecznymi. Występuje, gdy Ziemia jest bezpośrednio wyrównana między Słońcem a Księżycem.

Podczas gdy przez większość lat występuje 12 pełnych księżyców, w niektórych latach 13. Oznacza to, że w niektórych miesiącach będą widoczne dwa pełne księżyce, z których drugi będzie nazywany niebieskim księżycem. W 2020 roku na naszym niebie pojawiło się 13 pełnych księżyców, a drugi z dwóch pełnych księżyców w październiku nazwano Księżycem Błękitnego Łowcy.

Pełnia w marcu - Robaczy Księżyc

Ta pełnia księżyca jest ważna, ponieważ służy do ustalenia daty Wielkanocy, która zawsze przypada na niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy. Tegoroczny Robaczy Księżyc to pierwsza pełnia księżyca, która pojawi się po wiosennej równonocy, co oznacza, że ​​Niedziela Wielkanocna przypada tydzień później, w niedzielę 4 kwietnia.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ważna informacja od Policji. Ten gest może uratować Ci życie. O co chodzi

Zerknij: Najnowsze doniesienia w sprawie bezprawnego uwięzienia Tomasza Komendy. Nowe fakty mogą rzucić na tę sprawę nowe światło