Właśnie dziś, 26 lutego minął rok od bardzo popularnej w sieci wypowiedzi ówczesnego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, który wyznał, że maseczki w niczym nie pomagają jeśli chodzi o zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia te słowa i tłumaczy.

Niemalże każdy zna tę wypowiedź Łukasza Szumowskiego sprzed roku, kiedy twierdził, że maseczki nie zabezpieczają przed koronawirusem, a także są niezalecane przez WHO, zatem nie powinniśmy ich nosić.

Słowa te nabrały szczególnego kuriozalnego wydźwięku, kiedy niedługo potem... rządzący wydali nakaz noszenia ich. Słowa te zatem stały się pewnego rodzaju “łatką” przyklejoną do Łukasza Szumowskiego, a Internauci nie raz wykorzystywali je do ironicznego wypowiadania się o byłym ministrze.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia całą sytuację

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia tłumaczy, że wypowiedź ówczesnego ministra zdrowia nie powinna być obiektem drwin, ponieważ na tamtą chwilę zupełnie nikt, nawet najwięksi eksperci nie spodziewali się, że pandemia przybierze taki rozmiar, jaki ma obecnie.

- Badania zostały już przeprowadzone i pokazują jednoznacznie, im maseczka szczelniejsza, tym bardziej nas chroni. Widzimy co się dzieje wśród grup, które nie nosiły maseczek. To, co się działo przed rokiem, żaden z dziennikarzy nie był ekspertem do spraw epidemii. To pokazuje, jak wszystko się zmienia – powiedział.