Jak informuje serwis „Fakt” senatorowie z ramienia Koalicji Obywatelskiej chcą przebić propozycje rządowe i dać seniorom znacznie więcej. Pojawił się nowy pomysł, zgodnie z którym osoby otrzymujące dziś najniższe emerytury mogłyby liczyć na minimum 570 złotych więcej rocznie.

Dodatkowo jest plan, aby czternaste emerytury, tak samo jak trzynastki, trafiły do wszystkich emerytów, również do tych osiągających najwyższe świadczenia. Senat podjął prace nad zmianami w zakresie emerytur.

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej wyszli z mocną propozycją zmian w kwestii emerytur. Czternastki dla wszystkich i znacznie wyższa waloryzacja?

Już w środę Senat podjął pod prace dwie rządowe ustawy – dotyczące waloryzacji emerytur i rent, a także uchwalenia czternastek. Zgodnie z założeniami rządu najniższa emerytura ma wzrosnąć od marca o 41 złotych (ponad 50 zł brutto), a waloryzacja wyniesie 4,24 proc.

Senatorowie KO złożyli jednak swoją propozycję, z której wynika, że emeryci mieliby dostawać 57 złotych na rękę (70 złotych brutto) po waloryzacji. W ten sposób zyskaliby najbiedniejsi seniorzy, otrzymujący świadczenie miesięcznie poniżej 1350 złotych.

Senator Artur Dunin, który zgłosił poprawkę zauważył, że jest to propozycja rządu z kampanii wyborczej.

„50 zł brutto podwyżki to za mało. W ciągu roku mleko zdrożało o 8 proc., chleb o 9 proc., owoce o 28 proc. Wiadomo, że system opieki zdrowia w czasie COVID-19 nie działa. Prywatne usługi lekarskie zdrożały o 9 proc., usługi stomatologiczne o 15 proc.” – mówił w trakcie posiedzenia senator KO.

Zgodnie z rządową propozycją emeryci otrzymywaliby czternastkę w formie „złotówka za złotówkę”, przez co osoby z wysokim świadczeniem nie miałyby szans otrzymać dodatkowej emerytury. To pół miliona osób. Senatorowie KO zaproponowali, aby czternasta emerytura trafiła do wszystkich, bez względu na wysokość świadczenia.

Senatorowie w piątek zdecydują ostatecznie o kształcie nowelizacji ustawy, czternastkach i tegorocznej waloryzacji.

ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS
ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS
ZUS/Youtube @SILESIA FLESZ TVS

Jak informował portal "Życie PL": CAŁA POLSKA KOCHAŁA SIĘ W „DOKTOR QUINN”! JAK WYGLĄDA DZIŚ JANE SEYMOUR? NIE SPOSÓB UWIERZYĆ, ŻE AKTORKA JEST W WIEKU WIELU BABĆ! TYLKO BRAĆ PRZYKŁAD

Przypomnij sobie: POLACY DOWIEDZIELI SIĘ, ILE NAPRAWDĘ PŁACI TELEWIZJA POLSKA. O JAKICH PIENIĄDZACH MOWA? STAWKI OBOWIĄZUJĄCE W TVP ZDRADZIŁ PRZYPADKIEM QCZAJ

Portal "Życie PL" pisał również: NAD POLSKĄ POJAWI SIĘ POGODA JAK W KALEJDOSKOPIE? SYNOPTYCY NIE POZOSTAWIAJĄ ZŁUDZEŃ! ZA POGODĄ CIĘŻKO BĘDZIE NADĄŻYĆ. PROGNOZA NIE NAPAWA OPTYMIZMEM

Pisaliśmy również o: ADAM NIEDZIELSKI Z DUŻYM NIEPOKOJEM O CZEKAJĄCEJ NAS NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI. IDZIE TRZECIA FALA? MINISTER ZDROWIA PO ANALIZIE DANYCH ZAŁAMAŁ RĘCE