Kiedy pobraliśmy się z Szymkiem, moja córka Wiktoria miała 15 lat. Nie było specjalnej przyjaźni między nimi: i to zrozumiałe, ponieważ moja córka była już dorosła.

Rozwiodłam się z moim pierwszym mężem, kiedy nasza córka miała 9 lat...

Nie miałam własnego mieszkania, ale miałam bardzo dobrą pracę, która pozwoliła mi wynająć dobre dwupokojowe mieszkanie. Mieszkałam w jednym pokoju, a Wika w drugim.
Można było oczywiście zamieszkać z rodzicami, ale moi rodzice są bardzo surowymi ludźmi. Są bardzo surowi i konserwatywni.

Nie mogliśmy się razem dogadać. Wiem to na pewno i dlatego, kiedy rozwiodłam się z mężem, postanowiłam po prostu wynająć mieszkanie. Moja córka była już dorosła i mogła sama wracać ze szkoły. Wika studiowała, a ja pracowałam. Mąż płacił alimenty, ale widywał córkę bardzo rzadko.

Trzy lata po rozwodzie poznałam Szymona. Jest cztery lata starszy ode mnie. Wcześniej był żonaty. Po rozwodzie jego żona zabrała syna i wyjechała z nowym mężem za granicę.

Szymek mieszkał w swoim dużym trzypokojowym mieszkaniu. Odziedziczył je po ciotce. Na początku on i ja spotykaliśmy się przez długi czas na neutralnym terytorium. Nie spieszyłam się z przedstawieniem córki mojemu chłopakowi. Nie spieszyło mi się też do ślubu.

Jednak Szymon naprawdę chciał mieć normalną rodzinę: żebyśmy razem obchodzili wszystkie święta i razem mieszkali. I wtedy mi się oświadczył. Wcześniej pojechaliśmy na wakacje nad morze, a po powrocie złożyliśmy wniosek w urzędzie stanu cywilnego.

Po ślubie spakowałam nasze rzeczy i razem z córką przeprowadziłyśmy się do Szymka. Córce przydzieliliśmy mały, ale osobny pokój. Drugi pokój był naszą sypialnią, z trzeciego pokoju zrobiliśmy salon.

Szymek i ja mieliśmy oddzielny budżet. On płacił za mieszkanie, a ja kupowałam artykuły spożywcze i gotowałam posiłki. Każdy z nas kupował własne ubrania i buty. Sama ubierałam córkę.

Uważałam, że tak trzeba robić. Wszystko było normalne, dopóki Wika nie skończyła 18 lat. Wtedy mój pierwszy mąż przestał płacić na nią alimenty. Nasza córka stała się studentką, nadal potrzebowała pomocy! Ale jej ojciec w ogóle się tym nie przejmował.

I nagle Szymek zdecydował się na poważną rozmowę ze mną. Powiedział mi, co następuje:

"Twoja córka jest dorosła. Niech więc albo się wyprowadzi i opuści pokój, albo zapłaci mi pieniądze - 2 tysiące złotych miesięcznie za pokój. Jeśli zamierza jeść z nami, niech też da mi za to pieniądze!"

Byłam po prostu zszokowana, gdy to wszystko usłyszałam. Z jednej strony rozumiem Szymka. Wika jest dla niego kimś obcym. Gdyby wychowywał ją, gdy była małą dziewczynką, może miałby czas, by ją pokochać, ale teraz nie czuje nic do mojej córki.

Tak, Wika jest dorosła i musi płacić za swoje jedzenie i zakwaterowanie. Ale skąd weźmie na to pieniądze? Nie dostaje już alimentów i studiuje w pełnym wymiarze godzin. Nie chcę, żeby moja córka poszła teraz do pracy. Nie będzie mogła normalnie studiować i pracować w tym samym czasie.

Po prostu nie wiem, co robić... Wynająć córce osobne mieszkanie? Potem okazuje się, że tak jakby wyrzucam własną córkę, bo uznałam, że mąż jest ważniejszy niż własna córka.

Nie wiem, co mam zrobić. Kto z nas ma rację? Jak przekonać męża, żeby poczekał jeszcze kilka lat, aż Wika skończy studia i naprawdę stanie się dorosła i samodzielna?