Jak informuje serwis Interia Biznes, przyszli i nowi emeryci naprawdę nie mogą spodziewać się wysokich świadczeń! Przemiany społeczne są na tyle wielkie, że trzeba spodziewać się znacznego spadku wartości emerytur w stosunku do ostatnich zarobków. Dlaczego? Stopa zastąpienia zmienia się na niekorzyść w szybkim tempie.

Dziś w naszym kraju mieszka około 2,6 tys. osób, które mają więcej niż 100 lat. Okazuje się, że średnia wieku w ostatnich dekadach znacząco się wydłuża i wciąż rośnie. Tym samym, są spore szanse, że dzieci urodzone w 2021 roku mają dużą szansę dożyć setki!

Przyszli emeryci nie mogą spodziewać się wysokich dochodów. Wpływ na to mają nieuchronne zmiany demograficzne

W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił znaczny wzrost średniej życia – o 6,5 roku dla kobiet, a także 7,8 roku dla mężczyzn. Po nastaniu pandemii te wyliczenia zmieniły się ze względu na nadmiarowe zgony. Dziś w Polsce mamy 2,6 tys. osób powyżej 100 lat, a najstarszy Polak ma 115 lat. Warto zaznaczyć, że każdy, kto dożyje setki otrzymuje specjalny dodatek w wysokości 4,5 tys. złotych).

Co ciekawe, duża liczba dzieci, które urodziły się w ostatnich latach, szczególnie w tym roku ma szansę dożyć 100 lat! Niestety, tak długi wiek będzie miał przełożenie na niższe emerytury – tu problemem jest stopa zastąpienia i niski przyrost naturalny.

Obecna 50-letnia kobieta będzie otrzymywać świadczenie na poziomie 36 procent jej zarobków, a mężczyzna w tym wieku 45 proc. Sytuacja ma się jeszcze gorzej w przypadku pokolenia 30-latków – będzie to 27 proc. dla kobiet i 34 proc. dla mężczyzn.

Niestety dysproporcje między ostatnim wynagrodzeniem, a pierwszą otrzymaną emeryturą będą coraz większe. Obecne młode osoby będą odczuwać coraz większy brak pieniędzy po tym, jak osiągną wiek emerytalny i zdecydują się odejść z pracy i nie uzyskiwać dodatkowych dochodów.

Emeryci/Youtube @AFP News Agency

Jak informował portal "Życie Polska": AGATA DUDA ZADAŁA SZYKU PODCZAS CHARYTATYWNEGO KONCERTU. PIERWSZA DAMA POSTAWIŁA NA WYJĄTKOWO WYRAFINOWANĄ KLASYKĘ. OLŚNIŁA NIEMAL WSZYSTKICH GOŚCI

Przypomnij sobie: MONIKA MILLER ZNALAZŁA SIĘ W SZPITALU. WNUCZKA BYŁEGO PREMIERA POLSKI ZMAGA SIĘ NIEULECZALNĄ CHOROBĄ. PORUSZAJĄCE WYZNANIE CELEBRYTKI NA INSTAGRAMIE

Portal "Życie Polska" pisał również: DOROTA WELLMAN W MOCNYCH SŁOWACH O AGACIE DUDZIE. DZIENNIKARKA W ZASKAKUJĄCY SPOSÓB ODPOWIEDZIAŁA NA ISTOTNE PYTANIE O PIERWSZĄ DAMĘ. O CO CHODZI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: JEST RATUNEK DLA ZWIĘDNIĘTYCH ROŚLIN DONICZKOWYCH. MOŻNA ŁATWO IM POMÓC WYKORZYSTUJĄC MOC NATURY. TRZEBA PODLAĆ JE RAZ W TYGODNIU SPECJALNYM NAPAREM