Dary lasu idealnie poprawiają smak wielu potraw, a będąc głównym składnikiem dań po prostu rozpieszczają nasze podniebienia. Przysmaki rodem z lasu to jeden z kulinarnych ulubieńców Polaków, jednak okazuje się, że choć istnieją dziesiątki jadalnych grzybów to tylko cztery gatunki są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia!

Jakie zatem grzyby wybierać, aby móc rozkoszować się ich smakiem bez większych konsekwencji?

Borowiki, prawdziwki, kurki, podgrzybki… można wymieniać i wymieniać. Polska to prawdziwe grzybowe zagłębie i ich samodzielny zbiór, a później suszenie pozwala wykorzystać wszelkie walory smakowe tych roślin.

Jednak warto zwrócić uwagę również na walory zdrowotne grzybów, gdyż okazuje się, że tylko cztery gatunki możemy spożywać bez większych konsekwencji. O jakich grzybach mowa?

Jakie grzyby są najzdrowsze?

Jak informuje portal Smakosze, Polacy główną wartość w grzybach upatrują w ich niewątpliwych walorach smakowych. Jednak grzyby mogą być również wartościowe pod względem składników odżywczych.

Jednak nie wszyscy powinni jeść grzyby – są to przede wszystkim kobiety w ciąży, małe dzieci, a także osoby starsze, które ze względu na wiek mogą mieć problem z trawieniem.

Osoby z chorobami układu trawiennego również powinny podziękować za grzyby. Dlaczego? W grzybach zawarta jest chityna, podobna do celulozy, której nasz organizm nie trawi. Częściowo ten związek rozpada się podczas gotowania, jednak nie w całości. To między innymi on powoduje, że grzyby są ciężkostrawne.

Jakie grzyby są uważane za najzdrowsze? To w pierwszej kolejności boczniaki, które mają w sobie lowastatynę, która obniża zły cholesterol i beta-glukan, pomocny w odporności i niszczeniu komórek nowotworowych.

Dobre są również kurki, które mają dużo beta karotenu i tiaminy. Borowik to także dobry wybór, gdyż są bogate w selen i tryptofan, a także witaminy z grupy B. Powszechne pieczarki pozwalają wzmocnić organizm w walce ze stresem.

Jak informował portal "Życie PL": JAK ZROBIĆ IDEALNE NALEŚNIKI, KTÓRE PODBIJĄ SERCA DOMOWNIKÓW? MAGDA GESSLER MA NIEZAWODNY SPOSÓB, SPRAWDZA SIĘ ZA KAŻDYM RAZEM

Przypomnij sobie: PRÓBOWAŁ UKRAŚĆ MASĘ ARTYKUŁÓW W DYSKONCIE, DLACZEGO TO ZROBIŁ? GDY PRACOWNICY I OCHRONIARZ SPRAWDZILI, CO MĘŻCZYZNA WRZUCIŁ DO TORBY OSŁUPIELI

Portal "Życie PL" pisał również: NIEPEŁNOSPRAWNA DZIEWCZYNA NIE BYŁA W STANIE WRÓCIĆ DO SPORTU. STAŁO SIĘ TO MOŻLIWE DZIĘKI NIETYPOWEMU ROZWIĄZANIU, ZYSKAŁA PRZEWODNIKA