To zaczyna być już powszechne i wiele wskazuje na to, że władze większości regionów Polski zdecydują się na tak radykalny krok. Zakaz palenia w kominkach obowiązuje tej jesieni i nadchodzącej zimy obowiązuje już na Mazowszu, a ostatnio o tym samym poinformowały władze samorządowe województwa małopolskiego. Kto kolejny? Tym razem Pomorze!

Mieszkańcy regionu nie będą mogli palić w kominkach, by dodatkowo dogrzać swoje domy, wszystko w trosce o poprawę jakości powietrza.

Dodatkowo, władze regionu zdecydowały się również na przyjęcie uchwały wnoszącej obowiązek podłączenia do ciepłowni domów jednorodzinnych i wymiany kotłów na te niskoemisyjne. Procedura zostanie rozpięta w czasie, a będzie to uzależnione od rodzaju kotłów, jakie posiadają mieszkańcy.

Pomorze zakazuje palenia w kominkach od tegorocznej jesieni. To będzie trudna zima dla wielu mieszkańców

Radni sejmiku województwa pomorskiego byli prawie jednomyślni w przyjęciu uchwały, która zakazuje palenia w kominkach. Dodatkowo, mieszkańcy dziś ogrzewający swoje domy za pomocą kotłów CO ludz pieców na paliwa stałe musza się podpiąć do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeśli nie są w stanie tego zrobić będzie im wolno palić jedynie gazem bądź lekkim olejem opałowym.

Zakaz palenia dotknął nie tylko mieszkańców miast, ale także pomorskich wsi. Jednak zgodnie z treścią uchwały nie będą oni zobowiązani do korzystania z gminnej sieci gazowej, ale wciąż muszą obowiązkowo wymienić swoje źródło ciepła i ogrzewania domów na ekologiczne i nowoczesne.

Uchwała mówi o zakazie palenia węgla brunatnego, kamiennego, które uziarnienie jest mniejsze niż 3 mm, a także mułów, flotokoncentratów i biomasy, której wilgotność jest większa niż 20 proc.).

Zgodnie z informacjami Money, wymiana pieców będzie odbywać się w turach, a kotły klasy 5, czyli najwyższej będzie można używać przez kolejne 15 lat. Szybciej, bo do października 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły 3 i 4 klasy. Gorszej jakości kotły trzeba będzie wymienić do maksymalnie września 2024 roku!

Jak informował portal "Życie PL": JAK ZROBIĆ IDEALNE NALEŚNIKI, KTÓRE PODBIJĄ SERCA DOMOWNIKÓW? MAGDA GESSLER MA NIEZAWODNY SPOSÓB, SPRAWDZA SIĘ ZA KAŻDYM RAZEM

Przypomnij sobie: PRÓBOWAŁ UKRAŚĆ MASĘ ARTYKUŁÓW W DYSKONCIE, DLACZEGO TO ZROBIŁ? GDY PRACOWNICY I OCHRONIARZ SPRAWDZILI, CO MĘŻCZYZNA WRZUCIŁ DO TORBY OSŁUPIELI

Portal "Życie PL" pisał również: NIEPEŁNOSPRAWNA DZIEWCZYNA NIE BYŁA W STANIE WRÓCIĆ DO SPORTU. STAŁO SIĘ TO MOŻLIWE DZIĘKI NIETYPOWEMU ROZWIĄZANIU, ZYSKAŁA PRZEWODNIKA