Synoptycy radzą przygotować się na upalne i gwałtowne dni. Dzisiaj w wielu regionach kraju temteratura przekroczy 30 stopni Celsjusza, w wielu miejscach przewidywane są burze i porywisty wiatr z opadami deszczu.

Jaka pogoda na wtorek 13 lipca?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed falą upałów dzisiaj i w najbliższych dniach. Burze ominął zachodnie i centralne regiony Polski, oraz Górny Śląsk i Małopolskę, a burzowo ma być na Kaszubach, Pomorzu Gdańskim, od Suwalszczyzny, aż po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Kolejne dni także przyniosą nam te groźne zjawiska meteorologiczne.

W Suwałkach, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Warocławiu i Lublinie słupki rtenci osiągną 30 stopni Celsjusza, na obszarze rzeszowskim, w Warszawie synoptycy przewidują 31 stopni Celsjusza, na ziemi krakowskiej zaś i w katowicach temperatura upalna, bo aż 32 stopnie Celsjusza.

W ciągnu dnia, coraz więcej chmur pojawiać się będzie szczególnie w północno wschodniej i we wschodniej części kraju. Tam także moga pojawić się burze i spaść może nawet 40 milimetrów wody. Wiatr w tych obszarach osiągnąć może prędkość nawet 80 km/godzinę.

Synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogórek przypomina o ostrzeżeniach meteorologicznych - W związku z tym, że prognozujemy burze i upały, które będą się utrzymywać przez dłuższy czas, obowiązują ostrzeżenia metrologiczne.

IMGW uczula także na to, aby zachować zasady bezpieczeństwa podczas upałów i nie przegrzewać organizmu. Należy także pamiętać, aby nie zostawiać swoich pupili na słońcu, czy w zamkniętych pojazdach. Należy często pić wodę i uzupełniach elektrolity.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Dziecięca miss Eden Wood jest już dorosła. Co u niej słychać i jak teraz wygląda

Zerknij: Przepowiednie królowej Saby wciąż budzą zainteresowanie ludzkości. Są niepokojąco bezbłędne. O czym mówią