Rybiki cukrowe, lub srebrzyki (przypominają małe, srebrne rybki) to są malusieńkie, bardzo zwinne i sprytne owady o długości ok. 1 cm. Nie mogą zakazić człowieka jakąkolwiek chorobą i nie kąsają, ale uważane są za szkodniki - jedzą skrobię i cukier, dlatego często odwiedzają nasze stoły kuchenne. Przetrawiają też celulozę - jedzą papier. Dlatego są niebezpieczne dla naszych bibliotek. Przetrawiają pleśnie i papier toaletowym, i nawet ludzki naskórek. Bez jedzenia potrafią przeżyć cały rok!

Pomimo powszechnej opinii mogą rozpowszechnić się w każdym miejscu i to kłamstwo, że wybierają jedynie brzydkie miejsca w mieszkaniach. Najbardziej podoba się im wilgoć i ciepło, to są warunki pogodowe w tropikach, z których do nas przybyły. Część żyje z tymi małymi owadami w symbiozie - rybiki wybiegają ze swoich gniazd w środku nocy, boją się bowiem światła, dźwięku i domowych pupili, dlatego dniem ciężko jest zauważyć ich obecność. Nie jest dobrze, jeżeli przeniosą się do kuchni i spiżarni, przy obecności żywienia szybko się rozmnażają i trudniej się ich pozbyć. Są cztery proste sposoby na pożegnanie z rybikami.

123RF/PICSEL


Wilgoć

Rybiki uwielbiają wilgotne warunki, z tego powodu właśnie żyją generalnie w łazience, gdzie też wybierają trudno dostępne miejsca dla bezpieki. Zwycięstwo nad owadami warto zacząć od osuszenia łazienki. Po pierwsze, szczególnie posprzątać w pomieszczeniu - wymyć każde ciężko dostępne miejsce, odsunąć szafki, pralkę, wyszorować fugi. Po drugie, należy kupić osuszacza powietrza oraz gruntownego przeglądu wentylacji.

Wszystkie małe szczeliny warto zakryć silikonem, trzeba też czas od czasu wietrzyć pokoje i dbać o to, by drzwi łazienki były zawsze uchylone.

Lawenda
Rybiki, jak i mole, nie wytrzymają zapachu lawendy. Do zwycięstwa nad owadami można też wykorzystać preparaty na mole. Je można kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie ze środków ekologicznych, i każdego dnia przecierać nim miejsca w łazience.

Do letniej, przegotowanej wody dodać soku cytrynowego i kilka kropel olejku lawendowego. Wymieszać, przelać do dozownika. Takim płynem można każdego dnia spryskiwać płytki i ceramikę łazienkową.

Pułapka

Najlepszy sposób na zwycięstwo przed rybikami jest umieszczenie w łazience domowej pułapki. Dlatego warto przygotować słoik, taśmę klejącą lub plaster i trochę cukru. Cały słoik szczególnie okleić taśmą lub plastrem, chropowata powierzchnia umożliwi rybikom dostanie się do środka. Na dno słoika warto umieścić trochę cukru i słoik zostawić w łazience.

Rybiki będą wspinać się po oklejonej powierzchni słoika, ale nie powrócą, przeszkodzi im w tym śliska, wewnętrzna ścianka. Znalezione w słoiku rybiki można też wypuścić na wolę, dalej od mieszkania.

Kot i pies
Najprostszy sposób walki z rybikami - psy i koty. W trakcie walki należy umieścić w łazience kuwetę kota czy miseczki z jedzeniem oraz wodą. Koty, mające mieszany styl życia będą tak długo uprzykrzać życie rybikom, aż tę się przeniosą w bardziej bezpieczne miejsce.

Jak informował portal „Życie”: Alicja Bachleda-Curuś podzieliła się szczegółami o swoim synu. "Jest bardzo wrażliwym chłopcem"

Przypomnij sobie: Adam z "Sanatorium miłości" po udziale w show w pełni przeobraził swoje życie. "Postanowiłem być wolnym"