Okazuje się, że z obu kont wycofano w ciągu jednego, ostatniego roku blisko pół miliona złotych. O sprawie alarmują eksperci Expandera. Okazuje się, że wpływ na to może mieć pandemia koronawirusa i wywołany przez nią kryzys. To miało znaczenie dla decyzji emerytalnych Polaków. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w II półroczu 2019 roku i pierwszej połowie 2020 roku Polacy wycofali z kont IKE i IKZE (indywidualne konta emerytalne i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego) łącznie 478 milionów złotych.

To rekord wobec porównywalnego okresu z ostatnich dwóch lat, jeśli chodzi o wypłaty środków zgromadzonych na IKE i IKZE. Jaki jest tego powód?

Tysiące Polaków będą miały dużo niższe emerytury z IKE i IKZE

Według analityków Expandera, na czele z Jarosławem Sadowskim wpływ na to miało wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa.

– Część osób mogła dojść do wniosku, że skoro na ich emeryturę są odkładane pieniądze w PPK, to te z IKE czy IKZE można przeznaczyć na inny cel. Nadejście pandemii dodało kolejne osoby, które zostały zmuszone do dokonania wypłaty – stwierdził Sadowski, cytowany przez Business Insider Polska i Radio Zet.

Według niego, wypłaty zostały wykonane przede wszystkim przez tych, którzy nie zgromadzili ogromnych środków na IKE i IKZE, czyli osoby młode, które nie mają wielkich oszczędności. To jednak zły znak.

Czemu? Wypłata środków z blisko 355 tysięcy kont IKE i IKZE będzie obciążeniem dla polskiego systemu emerytalnego, gdyż setki tysięcy osób muszą się spodziewać sporo niższej emerytury w przyszłości.

To właśnie tu, na IKE i IKZE, trzymamy dodatkowe środki na poprawę poziomu życia na emeryturze. Korzystając z nich teraz pozbawiamy się pieniędzy na starość. Warto o tym pamiętać, gdyż świadczenie z ZUS będzie wedle prognoz stanowić tylko 25 procent ostatniej pensji, zatem dodatkowe środki będą niezbędne.

– Kluczowe jest jednak, aby tą poduszkę finansową odbudować, gdy tylko sytuacja finansowa się polepszy. Problem niskich emerytur w przyszłości nie zniknie – wyjaśnił Sadowski.

Jak informował portal „Życie PL”: ROZGOTOWANY MAKARON, PĘKNIĘTE JAJKO PODCZAS GOTOWANIA CZY PRZESOLONA ZUPA? PROSTE ROZWIĄZANIA KUCHENNYCH PROBLEMÓW, KTÓRE LEPIEJ ZNAĆ

Przypomnij sobie: NAGRANIE ZMROZIŁO KREW W ŻYŁACH INTERNAUTÓW! MAMA GWIAZDY SOCIAL MEDIÓW NAGRAŁA OPUSZCZONY DOM, SZCZEGÓŁ W OKNIE PRZERAŻA

Portal „Życie PL” pisał również: ZDUMIEWAJĄCE INFORMACJE O ZAROBKACH W TELEWIZJI POLSKIEJ, ZWYKLI POLACY MOGĄ POMARZYĆ O TAKIEJ PENSJI. KILKANAŚCIE MILIONÓW ZŁOTYCH TO PULA NA NAGRODY