Limity dorabiania do emerytury przyznawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotykają tych, którzy nie są jeszcze w wieku emerytalnego (kobiety 60, mężczyźni 65 lat).

Mniejsze ograniczenie wysokości dochodu

Kwota ta jest od 1 czerwca wyższa, więc aktywni zawodowo seniorzy i renciści mogą więcej zarobić bez utraty lub zmniejszenia świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Monitorowanie dochodów jest konieczne, ponieważ przekroczenie limitu może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem przez ZUS wypłat świadczeń.

Należy zatem pamiętać, aby nie zarobić więcej niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 czerwca ta kwota wynosi 3977,10 zł brutto, jak poinformowała Iwona Kowalska-Matis rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku. Jeśli przekroczymy limit o więcej niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia (7386,10 zł brutto), wypłata świadczenia z ZUS całkowicie zostanie zawieszona.

Jeżeli zarobek będzie przekraczał wyznaczony limit, jednak nie przekroczy 130 procent tego wynagrodzenia, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego obniżenia. Należy być ostrożnym w przypadku otrzymywania renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona już po przekroczeniu limitu przychodu 3977,10 zł brutto.

Co sądzicie o takiej zmianie?

O tym się mówi: Jak się zachować, gdy natkniesz się na żmiję? Ważne informacje jak uniknąć ukąszenia

Zerknij: Piotr Adamczyk ma problemy finansowe? "Żali się, że zarabia mniej". Ile dostaje pieniędzy za dzień pracy

Nie przegap: Smutna wiadomość obiegła Polskę. W tajemniczych okolicznościach odszedł znany profesor i jego żona. O co chodzi