Kopuła cieplna wczesnosezonowa, silny system wysokociśnieniowy znajdujący się kilka kilometrów na górze w atmosferze, który zatrzymuje ciepło poniżej, pozostaje na dłużej nad tym obszarem.

Fala upałów w Europie - kiedy dotrze do Polski

Pogoda nigdy się nie zaczyna i nigdy się nie kończy. Jest w ciągłym przepływie, z sezonu na sezon. Kwiecień do tej pory pokazał nietypową wiosenną twarz, z nietypowo zimnym powietrzem. Europa doświadczyła częstych frontów zimnych, z wiosennymi opadami śniegu i mrozami.

Większość południowej i południowo-środkowej Europy jest cieplejsza niż zwykle. Wynika to z rozszerzającego się obszaru wyższego ciśnienia od południa. Europa Północna i Skandynawia są bliższe średniej temperaturze. Warunki te sugerują, że możliwe są silne letnie upały, być może trwające dłużej niż zwykle i przy wyższych temperaturach.

źródło: YouTube

Anomalie opadów wskazują również na obecność silnego systemu wysokiego ciśnienia nad południową i środkową Europą. W Europie południowo-zachodniej i środkowej panują dużo bardziej suche niż normalne warunki. Jest to bezpośredni znak wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia suszy w Hiszpanii, Francji i częściowo na północnych Bałkanach.

Najbliższy weekend w Polsce

Według ekspertów z Instytutu meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartkowe Boże Ciało, najwyższe temperatury odnotowane mogą być w województwie zachodniopomorskim. Tam słupki rtęci podskoczą do 24 stopni Celsjusza. W piątek spodziewane są przelotne opady w województwie warmińsko-mazurskim, oraz na Pomorzu.

W sobotę i niedzielę do naszego kraju napłynie cieplejsze i wilgotne powietrze z południowego wschodu Europy i z zachodu.

Co planujecie na weekend?

O tym się mówi: Radosne wieści płyną z "Sanatorium miłości". Jeden z uczestników pochwalił się ślubem. O kogo chodzi

Zerknij tutaj: Pawła Kukiza czeka duże wyzwanie i nowa życiowa rola. Radosne wieści przekazała jego córka

Nie przegap: Ciąg dalszy sporu o spadek po Krzysztofie Krawczyku. Na jaw wyszły nagrania rozmowy Ewy Krawczyk z synem znanego artysty