Wiele czasu pozostawało niezmienne, teraz jednak jest inaczej. Jakie tym razem najpopularniejsze imiona dla dzieci, a jakie najrzadsze.

"Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom!" - podało Ministerstwo Cyfryzacji. Na portalu Dane.gov.pl udostępniono listę najpopularniejszych imion dla dzieci od stycznia do czerwca 2020 roku.
Pomysły zarządzające parą w nadaniu imienia dla nowego członka rodziny o wile różne. Pragną żeby się każdemu podobało, dobrze się wspominało, kojarzyło się do przyjemnego (lub postaci ze światu książek czy filmów) albo było niepowtarzalne i oryginalne. Nadanie imienia zawsze jest procesem trudnym. Dokładnie chodzi o to że człowiek będzie z nim musiał potem żyć. Jak każdy z nas. Jednak, jakie imiona są w 2020 roku aktualne? Czy twoje znajdzie się w ostatnim rankingu?

W imionach żeńskich przyszła aktualizacja, jednak nie wielka. Teraz na pierwszym miejscu okazała się Julia, ale zeszłoroczna liderka Zuzanna zajęła miejsce nie tak daleko. "W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź!" - czytamy w komunikacie. "Jeśli chodzi o pozostałe miejsca w rankingu - niewiele się w nim zmienia. Poza tym, że w TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura" - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.
10 najpopularniejszych imion żeńskich:

Julia – 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna)

Zuzanna – 3639 (przed rokiem była to Julia)

Zofia – 3588 (3. miejsce również przed rokiem)

Hanna – 3364 (Maja)

Maja – 3244 (Hanna)

Lena – 2633 ( 6. pozycja również w 2019 r.)

Alicja – 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)

Oliwia – 2395 (Maria)

Maria – 2372 (Oliwia)

Laura - 2049 (Amelia)

Na temat chłopaków nic się nie zmieniło. Wiele lat liderem jest Antoni. Drugie miejsce zajmuje Jan i trzecie Jakub również ciągle nie zmieniają swoje miejsca.

Top 10 imion dla synów:

Antoni – 4037 (lider również w 2019 r.)

Jan – 3823 (również 2. miejsce)

Jakub – 3614 (nadal na 3. pozycji)

Aleksander – 3541

Franciszek - 3499 (Szymon)

Szymon – 3107 (Franciszek)

Filip - 2744

Mikołaj – 2587

Stanisław – 2522 (Wojciech)

Każdego roku nie wszyscy rodzice stoją przed wyborem z listy najpopularniejszych imion, ale całkiem naprzeciw - w poszukiwaniu niesamowitych pomysłów. W 2020 roku najrzadsze imiona żeńskie to: Rebeka, Lotta i Soraja, a dla chłopców: Zbyszek, Tymur i Platon.

pixabay.com

"Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór" - zauważył resort cyfryzacji.

Przypomnij sobie: Lekarz wyjaśnił na czym polega skomplikowany problem służby zdrowia. Wypowiedział się o tym, z jaką trudnością walczą medycy