Nie ulega wątpliwości, że w chwili zagrożenia ludzie najwięcej zapłacą, by ratować zdrowie i życie. Obecna sytuacja w kraju i na świecie jest idealnym przykładem na to, że Jan Kochanowski miał rację w swej fraszce "Na zdrowie".

Nowa lista leków refundowanych od 1 maja

Rząd opracował nową listę leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać pierwszego maja bieżącego roku. Wychodząc naprzeciw wielu pacjentom przewlekle chorym, postanowiono dopłacić za medykamenty, które stale muszą być kupowane.

Kto skorzysta najbardziej? Nie będą to jedynie seniorzy, gdyż leki refundowane od kilku dni, są nie tylko stosowane przy leczeniu osteoporozy, ale też cukrzycy, grzybicy, schizofrenii, raka kości, niewydolności serca, zakrzepicy.

Jak wiemy, każdy leczący się na choroby przewlekłe co miesiąc zmuszony jest do wykupienia całej listy leków, które mają pomóc w leczeniu choroby, opóźnieniu jej postępowania lub w łagodzeniu objawów. Obecna sytuacja w kraju znacznie utrudniła ludziom dostęp do pomocy medycznej, do badań diagnostycznych, osobistej rozmowy z lekarzem, czy pomocy medycznej w nagłych wypadkach, więc chorych na różne choroby jest coraz więcej, a w najgorszej sytuacji znaleźli się pacjenci potrzebujący stałej opieki lekarskiej, czy rehabilitacji.

Niestety musimy mieć świadomość, że w myśl starego powiedzenia - nic w przyrodzie nie ginie - co niesie za sobą zwiększenie ceny innych ważnych leków. Leki znajdujące się od pierwszego maja na liście tych refundowanych, to:

Posaconazole Mylan na grzybicę - stara cena: 243,61 zł, nowa cena: 3,20 zł, Prolia na osteoporozę - stara cena: 247,91 zł, nowa cena: 186,87 zł, Eliquis na zakrzepicę - stara cena: 75,40 zł, nowa cena: 51,43 zł, NovoRapid na cukrzycę – stara cena: 30,18 zł, nowa cena: 19,07 zł, Aryzalera na schizofrenię – stara cena: 19,57 zł, nowa cena: 8,91 zł, Zolaxa na schizofrenię – stara cena: 13,57 zł, nowa cena: 6,40 zł, Zoledronic acid Actavis na raka kości – stara cena: 10,98 zł, nowa cena: 3,20 zł, Tresiba na cukrzycę typu I – stara cena: 123,72 zł, nowa cena: 116,93 zł, Bixebra na niewydolność serca – stara cena: 6,27 zł, nowa cena: 3,20 zł.

Niektóre leki są tańsze, ale podrożały inne, na przykład kilka stosowanych w leczeniu zapalenia jelita grubego, czy Novo-Helisen Depot stosowany przez alergików. Należy zauważyć, że choroby przewlekłe niosą ze sobą szereg objawów, które wymagają wsparcia dodatkowych preparatów.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Parę emerytów spotkała niemiła niespodzianka. Muszą zapłacić gigantyczny rachunek za prąd na działce. Co się stało

Zerknij: Pomnik św. pamięci Lecha Kaczyńskiego został zniszczony. Co się stało? Policja poszukuje wandali